Naučte dítě na nočník zn. bezbolestně

Naučit dítě na nočník může být běh na dlouhou trať. Rodiče při něm často ztrácejí trpělivost, a to samé se často dá říct také o dětech. Jak naučit dítě na nočník, aniž by to způsobilo trápení jakékoliv ze zúčastněných stran?

Pozitivní motivace

Při učení na nočník je nejdůležitější pozitivní motivace. Nemusíte dávat odměnu za každou úspěšně vykonanou potřebu, skvělou možností je „odměňovat“ hvězdičkami (sluníčky, beruškami) a za určitý počet hvězdiček přijít s větší odměnou.

Tím spojíte nočník s pozitivními vjemy a jedná se i o hru, která bude děti bavit. Další pozitivní motivací může být i vaše pozornost. Povídejte si s ním, vyprávějte pohádku nebo zpívejte, zkrátka s ním buďte, a to nejen fyzicky, ale po všech stránkách. To je pro naše nejmenší vždy tou nejhezčí odměnou i motivací.

Příjemné prostředí

Na nočník se děťátku bude chtít tím spíš, pokud se nachází v příjemném prostředí. Vyzdobte místnost s nočníkem oblíbenými samolepkami a obrázky. Nebraňte se děťátko na nočníku zaměstnat knihou či hračkami. Nikdy ho nenuťte na nočníku sedět příliš dlouho. Pokud to nejde, tak to nejde. Raději to zkuste zase za chvíli.

Komunikace

Dítěti se může nočník snadno zprotivit. Zvlášť pokud rodiče nemluví o ničem jiném. Na druhou stranu je komunikace důležitá. Zvlášť důležité je pečlivě vysvětlit, proč je učení se na nočník důležité. Jako příklad můžete používat třeba příběhy a divadlo s panenkou. V knihkupectvích také najdete často knihy o nočníku v chlapeckých i holčičích verzích.

Zapomeňte na negativitu

Známe to všichni. Občas může být učení (nejen) na nočník vskutku frustrující. Zvlášť když už to všechno vypadá tak nadějně a najednou z ničeho nic jedna nehoda za druhou. Občas není lehké nad tím mávnout rukou, ale přesně to je to nejlepší, co můžete udělat!

Dítě za nehodu v žádném případě netrestejte a ani ji nijak nepřipomínejte. Čas od času se to prostě stát může. Při delších cestách s sebou raději berte náhradní prádlo a nebojte se ani separačních plenek. Ty mají dokonalé savé vlastnosti, takže nic nepropustí, ale současně v nich dítě nemá stejné pohodlíčko jako v typických jednorázových plenkách. Jinak řečeno samo cítí nepohodlné vlhko a získá tak větší motivaci příště nočník vyhledat.

Přečtěte si více tipů v článku na Bezvaplenky.cz!

Zdroj náhledového obrázku: www.bezvaplenky.cz

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *