Jakým způsobem platit v zahraničí?

Potřebujete poslat peníze do zahraničí nebo plánujete za hranice vyrazit a zjišťujete, jak tam nejsnáze platit za zboží a služby? Poradíme vám, jaké jsou dnes možnosti.

V Evropě můžete využít SEPA plateb

Jestliže potřebujete platbu odeslat elektronicky, jedním z nejjednodušších způsobů je tzv. SEPA bankovní převod. K tomu vám stačí běžný účet. SEPA je systém, který je využíván v celé EU a v několika dalších zemích Evropy. Jeho výhodou je rychlý a bezpečný převod prostředků. Odeslání i přijetí platby v rámci systému SEPA je navíc v mnoha českých bankách zcela zdarma. Pozor na to, že převod vždy probíhá v eurech. Přestože české banky mohou podporovat SEPA platbu zadanou v korunách, ihned proběhne konverze na eura. Kvůli kurzovým rozdílům může být v případě častých plateb výhodnější běžný účet vedený v eurech.

Chcete-li tedy například uhradit rezervaci ubytování v zahraničí bankovním převodem, běžný účet s možností SEPA platby je jasnou volbou.

Hotovost je jistotou pro nenadálé situace

Pro mladší generaci se hotovostní platby postupně stávají tak trochu přežitkem. Pravda ale je, že hotovostní platba je nejlepším řešením zejména v nenadálých situacích – nemáte u sebe platební kartu, vybije se vám telefon, obchodník přijímá pouze hotovost apod.

Pozor na to, že do zahraničí byste neměli vyrážet s českými korunami. Nejenže koruny v zahraničí téměř žádný prodejce nepřijme (možná s výjimkou příhraničních tržnic), ale problémy můžete mít i v bankách a směnárnách.

Proto byste si vždy před odjezdem měli koruny směnit na eura při cestě po Evropě nebo například na americké dolary při cestách po světě.

Bez karty nikam nejezděte

Současně ale platí, že mnoho krizových situací dokáže vyřešit naopak platební karta. Vozit s sebou horentní sumy v hotovosti není moudré – riziko ztráty či zcizení prostředků je příliš vysoké.

Díky platební kartě můžete mít „s sebou“ poměrně bezpečně takřka neomezené množství prostředků. V případě potřeby jednoduše zaplatíte za cokoliv elektronicky nebo si vyberete hotovost z blízkého bankomatu. Týká se to samozřejmě rozvinutých zemí, nicméně drtivá většina cest českých turistů míří do míst, kde jsou platební karty i bankomaty naprostým standardem a podobně jako u nás lze tyto platební metody využívat doslova na každém kroku.

Moderní platební aplikace

Také některé nadnárodní platební systémy ze světa FinTech (různé internetové a mobilní peněženky) mohou být skvělou volbou, jak jednoduše přijímat a odesílat platby v zahraničí. Zkuste se před odjezdem do konkrétních zemí podívat, jaké aplikace jsou v nich využívány a zda se případně nevyplatí si alespoň jednu z nich také zřídit.

Jak na platby v zemích třetího světa? Zajímavou alternativou mohou být kryptoměny

U nás a v západních zemích by vás asi nenapadlo převádět peníze prostřednictvím kryptoměn. Máme mnoho jednodušších, rychlejších a levnějších způsobů, jak za zboží a služby platit.

V chudších zemích s nestabilní měnou a méně rozvinutým bankovnictvím ale mohou být kryptoměny zajímavou alternativou hotovosti. Zkuste si před odjezdem do některých exotičtějších zemí zjistit, zda případně s kryptoměnou nepochodíte a zda byste určité prostředky pro platbu touto formou neměli mít připravené.

Zdroj obrázku: Pexels

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *