Jak nespavost ovlivňuje zdraví?
Napsal Marks
Během dne na nás působí mnoho škodlivých vlivů. Když se k tomu připočtou ještě starosti v práci, o domácnost a o rodinu, za nějaký čas to může způsobit i nespavost. Jaké problémy může napáchat relativně jednoduchý spánek, si přečtěte v dnešním článku.
Co je zdravý spánek?
Mnoho z nás by určitě řeklo : Ten neznám. Nebo : Už dlouhou dobu se mi nepodařil. Po zdravém a osvěžujícím spánku již toužili naši předkové z řecké mytologie a starověku. Tenkrát ale spánek považovali za dar, který ji dopřával bůh Hypnos. Ten prý každou noc sestupoval na zem a na všechny živé tvory snášel spánek a zároveň je tak na určitou dobu zbavoval trápení a starostí.
V současné době se spánek jeví také jako drahocenný dar. Často ho ovlivňuje nepravidelný denní režim, cestování, napětí a samozřejmě stres.
Výsledek? Nespavost.
Určitě už ji každý alespoň jednou zažil. Usínal dlouho a k tomu ještě s velkými problémy, často se probouzel nebo nemohl dospat rána. Možná vás to překvapí, ale do nespavosti se zahrnuje i spánek, který je sice dlouhý, ale jeho kvalita nepřináší osvěžující pocit. Podle dlouhodobých průzkumů nespavost trápí asi třicet procent populace. U dalších deseti procent se jedná o nespavost závažnou.
Jaké to má dopady?
Nedostatek spánku přitom může mít a také má významný dopad na kvalitu života. Přináší s sebou denní spavost, sníženou pozornost, zhoršenou schopnost abstraktního myšlení, zhoršení paměti a reakčního času, zvýšení prahu bolesti. Přibývá důkazů, že nedostatek spánku negativně ovlivňuje kardiovaskulární a imunitní systém.
Kolik spánku potřebujeme?
Jednoznačně odpovědět na otázku na tuto přitom není možné. Tato potřeba je velmi individuální a mění se i s věkem. Navíc jde o vrozenou dispozici, kterou téměř není možné ovlivnit – nelze náš organismus natrénovat na to, aby mu vyhovovalo o dvě hodiny spánku méně. Obecně lze ale říci, že pro dospělého je optimální délka spánku mezi sedmi a devíti hodinami. Nutná doba spánku je tedy taková, která umožňuje vést maximálně produktivní život.
Recommended Posts
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024
Co je Scallion Latte?
03 července, 2024