Jak na bolest zad 2. část
Napsal Marks
V prvním díle jsme se dozvěděli něco o nejčastějších bolestech zad a jak jim rychle a účinně pomoci. Tento díl nám přinese informace o ideálním jídelníčku, pomoc při akutních záchvatech a něco o prevenci.
Ideální jídelníček pro záda
Zinek promazává ploténky: Každý den si dopřejeme 5 lžic ovesných vloček nebo 100 g kuřecího masa. Obojí obsahuje stopový prvek zinek, který ploténky nezbytně potřebují.
Kosti a vápník: Už okolo pětadvaceti let začíná řídnout kostní hmota. Proto potřebujeme vápník, denně okolo 1000 mg. Kromě mléčných výrobků jsou dobrými zdroji vápníku také luštěniny, seznam, mandle, brokolice a listová zelenina.
Síla z oříšků a mořských ryb: Abychom měli silné svaly, je potřeba tělu dodávat dostatek proteinů. Vyřeší to každý den hrst oříšků spolu s několika porcemi ovoce a zeleniny. Dobrými dodavateli jsou i ryby a drůbež. Nejlépe dvakrát týdně.
Pitný režim: Ploténky potřebují hodně vlhkosti, aby zůstaly zdravé. Proto denně vypijme nejméně 2 litry vody. Pitný režim si můžeme zpestřit také šťávou z rajčat.
Zaručenou prevencí je pohyb
Když už bolesti odezní, měly bychom být aktivní a posilovat záda. Vhodný je každá sport, který nepřepíná síly a především nás baví. Začít můžeme se svižnou chůzí na čerstvém vzduchu. Tak budou kosti, svaly, ploténky a klouby rytmicky zatěžovány a uvolní se.
Při problémech s klouby lze doporučit plavání nebo jízdu na kole. Auto necháme zaparkované a krátké pochůzky vyřídíme pěšky. Dobrá zpráva pro všechny, kdo nedokážou klidně sedět?: Kdo se vrtí na židli, dělá zádům moc dobře.
Co pomáhá při akutních záchvatech
Při náhlé bolesti zad užijeme některý z volně prodejných prostředků proti bolesti. Tak se lépe uvolníme. Ale tabletky rozhodně nebereme déle než tři dny. Pokud se bolest ani po několika dnech nezlepšuje, nebo se dokonce zhoršuje, jdeme k lékaři. Odbornou pomoc vyhledáme okamžitě, pokud ztrácíme sílu nebo citlivost v končetinách či bolest vznikla velmi náhle a je velmi silná, až nesnesitelná.
Stupňovitá poloha
Pomáhá při záchvatu bolesti v kříži. Lehneme si rovně na zem a lýtka zvedneme nahoru. Hlavu si můžeme podložit polštářem.
Teplo
Uvolňuje křečovitě stažené svaly, podporuje prokrvení, a tak mírní bolesti. Rychle působí zábal: ručník namočíme do horké vody, vyždímáme a přiložíme na postižené místo. Ztuhlost zmírňuje i kajenský pepř. V lékárnách ho dostaneme ve formě náplasti.
Chlad
U zranění nebo zánětů blokuje bolest studený obklad s tvarohem.
Bylinky
Při bolestech zánětlivého původu přikládáme chladné obklady z kozlíku, heřmánku či zázvoru. Proti ischiasu pomáhá jemné vtírání třezalkového oleje do kůže.
Nepodléhejme stresu
Protože bolesti zad mívají často psychický původ, terapie by měla mít vždycky na zřeteli i duši. Vhodná je meditace, autogenní trénink, aromaterapie, reflexní terapie, akupresura nebo akupunktura.
Recommended Posts
Jaké české filmy si nenechat v prosinci ujít v kině?
04 prosince, 2024
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024