Dobrou noc a hodně štěstí aneb proč nemůžete spát
Napsal Marks
Stává se vám, že večer ulehnete do postele, cítíte se vyčerpaní, ale přesto se ještě další dvě hodiny převalujete? Pokud je to občas, nedělejte si starosti. Jestliže nemůžete usnout téměř každou noc, zaměřte se na svůj problém.
Není divu, pokud se spánkem máte nějaké, byť jen malé problémy. Vždyť nespavostí trpí podle nejnovějších průzkumů až 15 % lidí. A problémy se spánkem mám až 40% populace.
Jak poznám, že trpím nespavostí
Abyste si sama dokázala indikovat, jestli skutečně máte se spánkem problém, zaměřte pozornost na své tělo i duši po probuzení. Pokud jste unavená, bez energie a nejradši byste spala ještě další tři hodiny, přestože jste si dopřála minimálně sedm hodin spánku, je něco špatně. Pokud je přítomen alespoň jeden z následujících příznaků – únava, denní ospalost, poruchy soustředění a paměti, poruchy nálady, podrážděnost, psychické napětí, úbytek energie, motivace a iniciativy, zřejmě nemáte tak kvalitní spánek, jak by bylo potřeba.
Stres a psychika
Jestliže pozorujete, že nemůžete spát zejména v období, kdy toho máte více v práci, nebo zažíváte rodinné problémy, hádky s partnerem, není na tom nic divného. Pokud ale potíže přetrvávají i v obdobích relativního klidu, může mít vaše nespavost zcela jiné příčiny. Mezi ty patří špatná životospráva, dlouhodobé psychické problémy nebo třeba začátek nějaké nemoci. Právě proto je důležité umět odhadnout, do které skupiny patříte a v případě potřeby se poradit s lékařem. Ten vám sám pomůže a poradí, jak nespavost řešit.
Možností je spousty. Od léků na nespavost, které se ale mohou užívat pouze krátkodobě (důležité je si uvědomit, že nespavost neléčí, pouze vám pomáhají usnout), až po psychologické sezení, díky kterému zjistíte, co za tím vším je. A věřte, že každý projev má svůj důvod.
Abyste usnula
Ještě než zajdete za lékařem, zkuste vyzkoušet pár triků, které mohou váš spánek učinit více kvalitním. Častou chybou, kterou lidé dělají je, že si přitopí v ložnici. Aby se vám dobře spalo, je ideální mít tepotu 18-19 stupňů Celsia. Velká zima by vám nepomohla, v přetopené místnosti se vám zase špatně dýchá. Před usnutím vždy vyvětrejte. Pokud můžete, nechte pootevřenou ventilku, čerstvý vzduch posiluje spánek.
Použijte závěsy nebo žaluzie. I když se chcete nechat budit ranním sluncem, uvědomte si, kolik světla je v ulicích města i v noci. Tma v tu správnou dobu produkuje ve vašem organismu melatonin, který vám pomáhá dobře spát. Zatemněno byste měla mít až do čtvrté ranní.
Abyste se dobře vyspala, zkuste se před spaním vyvarovat alkoholu. Ten uvrhuje vaše tělo do stresu a podráždění. Všimněte si, že pokud jste opravdu hodně pila, obvykle máte velmi neklidný spánek a neustále se budíte během noci.
Recommended Posts
Co je Berry blush girl trend? Tyto tvářenky patří do podzimní kosmetické výbavy každé ženy
23 září, 2024
Jak na japonskou manikúru P-shine v pohodlí domova?
24 srpna, 2024
Jak klimatizace ovlivňuje naše vlasy a pleť?
31 července, 2024