Co způsobuje šedivé vlasy v nízkém věku?

Napsal

Objevila jste si šedivé vlasy, i když váš věk je velmi nízký? Bohužel, tento fakt je velmi přirozený a naprosto běžný. Příčin může být hned několik. Připravili jsme pro vás seznam faktorů, které stojí za šedivěním v nízkém věku.

Genetika

Stejně jako vaše výška, barva očí a vše ostatní, nad čím nemáte kontrolu, hraje velkou roli při určování toho, zda budete mít šedivé vlasy v mladém věku, vaše genetika. Pokud tedy vaši rodiče nebo prarodiče začali předčasně šedivět, pak je pravděpodobné, že vás to nemine.

Nutriční deficit

Jestliže máte nutriční deficit – například nedostatek vitamínu B12, vitamínu D nebo mědi – musíte zjistit, který vitamín nebo minerál vaše tělo postrádá. Nicméně vitamín B12 je největším viníkem, co se týče šedivých vlasů v nízkém věku, protože je spojen se stavem zvaným perniciózní anémie. Při perniciózní anémii vaše tělo není schopno absorbovat dostatečné množství vitaminu – a tím oslabuje vlasové buňky a produkci melaninu.

Stres

Pokud se nějakou dobu potýkáte s chronickým stresem, je pravděpodobné, že brzy začnete šedivět. Ať už je to domácí život plný úzkosti, nebo jste přepracovaná a unavená, bohužel se to projeví na vašich vlasech a prameny budou šedivět mnohem rychleji, než normálně.

Hormonální nerovnováha

Pokud si myslíte, že poruchou štítné žlázy můžete onemocnět až ve vyšším věku, musíme vás vyvést z omylu. Hormonální nerovnováha, způsobená zejména poruchou štítné žlázy, může být hlavní příčinou předčasného šedivění. Pokud se tato rovnováha napraví, může to také vést k opětovné pigmentaci šedivých vlasů.

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění jsou onemocnění, kdy imunitní systém těla útočí na vlastní buňky. Proto jsou častými viníky šedivění. Nejvíce to platí pro onemocnění alopecie a vitiliga, kdy postižení těmito chorobami ztrácí z vlasů pigment velmi brzy.

Kouření

Kouření cigaret je také spojeno s předčasným šedivěním vlasů, zvláště když jste mladá. Je to proto, že kouření zmenšuje krevní cévy a snižuje průtok krve do vlasových folikulů, čímž se snižuje pigment ve vlasech. Navíc všechny škodliviny obsažené v cigaretách mohou poškodit vaše vlasy, čímž dojde k šedivění.

Zdroj foto: pixabay.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *