Co všechno je třeba vědět ještě před koupí slunečních brýlí
Napsal Jana Kováčová
Sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem, takže pouze na vzhledu opravdu nezáleží. přestože samozřejmě chceme, aby nám brýle slušely, líbily se nám a dobře nám seděly, jsou především důležitou ochranou očí.
V případě slunečních brýlí byste se měli zaměřit na známé a prověřené značky a kupovat je v důvěryhodných obchodech, protože existuje řada pochybných prodejců s padělky, které vás nijak nechrání. Na slunečních brýlích se totiž uvádí hodnoty, jimiž se při výběru řídíme a jimž tedy nutně potřebujeme věřit.
UV filtr
Pro oči není škodlivé jen přímé slunce, ale také odraz UV záření, například z vodní hladiny, zasněžené plochy a podobně. Ty nejkvalitnější sluneční brýle mají UV filtr alespoň 400 nm. To je hranice, kdy filtr pohlcuje téměř 100% škodlivého ultrafialového záření a vaše oči plně chrání. Ochranu můžete podpořit zrcadlovou úpravou brýlových skel.
Polarizace
V letních měsících i v zimě na horách se stává, že vás oslní sluneční paprsky, které se odráží od ostatních povrchů. Pokud máte v brýlích tzv. polarizační filtr, k oku se dostávají pouze paprsky v jedné rovině, a tím se snižuje možnost oslnění a zůstává zachováno čisté vidění. Brýle s polarizací bývají označené symbolem „P“.
Barva skel
Myslíte si, že barevné zabarvení skel slunečních brýlí je jen módní záležitostí? Není to tak úplně pravda, různé barvy různě propouští světlo. Žlutá nebo oranžová zlepšují kontrast v podmínkách nízké světelnosti, např. když je mlha, šero nebo noc. Jsou optimální pro sportovce. Zelené čočky lehce mění vnímání barev, ale zároveň omezují únavu zraku. Pozor pak na modrou barvu, která snižuje vnímání zelené a červené, což není vhodné při řízení auta. nejméně ovlivňuje barevné vnímání šedá barva skel, hnědá pak zlepšuje kromě vnímání barev i kontrast.
Recommended Posts
Jaké české filmy si nenechat v prosinci ujít v kině?
04 prosince, 2024
Jaké punčochy nosit letos v zimě?
28 listopadu, 2024
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024