Co si představit pod kapslovým šatníkem

Jednoduše řečeno, kapslový šatník (capsule wardrobe) je řešení naší věčné otázky: Co si vezmu na sebe? Jde o kapsli, tedy kolekci, navzájem kombinovatelných oděvů, která odráží váš osobitý styl a přitom nijak nepodléhá módním trendům. 

Když bychom měli kapslový šatník vysvětlit v širším kontextu, bylo by třeba se zmínit o tom, že je odpovědí na fast fashion, tedy rychlou konzumaci módních výstřelků, díky níž se velice plýtvá materiálem, energiemi i lidskou pracovní silou. Kapslový šatník je tedy jeden z aspektů tzv. slow fashion – “pomalé módy”.

Z čeho se skládá kapsle

Myšlenku “capsule wardrobe” poprvé prezentovala majitelka londýnského butiku Susie Fauxová. Označila tak kolekci skládající se z několika základních nadčasových kousků, s nimiž si žena vystačí po několik let. Tato základní kolekce se pak dá oživit několika trendy věcmi, především zajímavými doplňky. Kapsle v původním složení měla obsahovat: dva páry kalhot, šaty nebo sukni, kabát, úplet, dva páry bot a dvě tašky. Takto sestavený šatník si může dovolit i žena s omezenými příjmy a přitom být vždy dobře oblečená.  Dnešní kapsle ale bývají o něco obsáhlejší, čítají cca 30 – 40 navzájem kombinovatelných kusů. 

Jak si sestavit kapslový šatník

Než začnete, je nutné si uvědomit, jaký je váš styl. Jestliže patříte k ženám, které styl rády a často mění, není myšlenka kapslového šatníku pro vás ta pravá. Pokud máte jasno, že jste žena vždy elegantní, spíš sportovní či romanticky ženská, udělejte si ve skříni inventuru a vyházejte vše, co do vašeho stylu nepatří. 

Základ vaší kapsle by mělo být oblečení z kvalitních materiálů, jednoduchého střihu. Je lepší zaměřit se na neutrální barvy (černá, odstíny šedé, hnědé, béžové, vínové a podobně), protože ty se lépe kombinují. Ze vzorů je to hlavně decentní proužek, případně puntík.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *