Co dělat po rozchodu

Napsal

Chcete se po rozchodu co nejdříve cítit dobře a najít si nový vztah? K tomu je nutné se psychicky s rozchodem vyrovnat co nejlépe a jak na to, si popíšeme v článku.

Rozchod

Rozchod nezlehčujte, hůře se s ním budete vyrovnávat

Není bohužel žádnou výjimkou, že proto, jak po rozchodu trpíme, snažíme se na něj co nejdříve zapomenout. Různými způsoby popíráme, že jsme se rozešli, sami si někdy chceme doslova namluvit, že nám to nevadí, že nás to nebolí a že se vlastně vůbec nic neděje. 

S rozchodem se vyrovnáváme tak, že v rámci svého vnitřního dialogu na bývalého partnera různě nadáváme. Snažíme se chovat a myslet způsobem, že nám na druhém vlastně nikdy až tak nezáleželo, že ho nepotřebujeme a tak podobně. Ten, kdo se takhle chová, se ale bohužel může dostat do situace, kdy se s rozchodem nikdy pořádně nevyrovná. To pak bohužel nemusí být záležitost jen současného rozchodu, ale věc, která se vám může vracet i po zbytek života. 

Po rozchodu v sobě musíte partnera pohřbít

Pojďme si tedy říct, co se děje v lidské psychice a jak vlastně lidské vztahy fungují. Ve chvíli, kdy se s někým seznámíte a začnete tvořit pár a mít spolu vztah, na hlubokých úrovních vaší mysli probíhá propojování. Jakési „srůstání“ s protějškem: dochází k tomu, že si v mysli tvoříte jakousi mentální reprezentaci, představu partnera.

To vše se často děje, aniž byste si to vůbec uvědomovali. Představit si to můžete třeba tak, že když se vám přihodí něco příjemného nebo naopak nepříjemného, první, na koho si většinou vzpomenete, je právě partner. Je to jeden z důvodů, proč si na druhém vytvoříme určitou závislost, a zároveň proč si ho v sobě takto zvnitřníme. 

Pokud jsme si ale po seznámení vytvořili takovouto psychickou strukturu partnera, samozřejmě musí dojít ke změnám i v okamžiku, kdy se s ním rozejdeme. Proto je po rozchodu důležité dát prostor tomu, abychom v sobě tuto psychickou část sama sebe mohli svým způsobem pohřbít. Je to jako kdyby někdo umřel: i po rozchodu je třeba nechat reprezentaci partnera v nás samých zemřít. 

Zvládání rozchodu potřebuje čas a prostor

Vyrovnávání se s rozchodem je proces, kterému je nutné dat prostor, a ne se k němu stavět tak, že se vlastně vůbec nic nestalo, případně naopak způsobem, že na bývalého partnera nechceme zapomenout, protože to bolí, případně proto, že si myslíme, že bez něj už život nikdy nebude takový jako předtím. 

Nechovejte se tedy k vlastní psychice a sami k sobě způsobem, že si budete ubližovat tím, že si nedovolíte, abyste na partnera zapomněli, anebo naopak tím, že se budete chovat falešně a přehnaně sebevědomě s tím, že je vám rozchod vlastně úplně jedno. 

Stejně jako když máme problém s fyzickým tělem, musíme například do nemocnice na operaci a následně podstoupit hojení, probíhá po rozchodu vše podobně, nyní ale v naší psychice. Potřebujeme se zregenerovat a se situací se smířit. 

S novým vztahem po rozchodu nespěchejte

Někteří se ihned poté, co se rozejdou s partnerem, znovu seznamují a seznamky doslova přetékají lidmi, kteří jsou bezprostředně po rozchodu. Takoví lidé chtějí svou bolest vyřešit právě tím, že si najdou někoho nového. Je pravda, že některým to vyjde, ale vzhledem k tomu, co se na seznamkách děje, je zjevné, že ve většině případů to bohužel nefunguje. Nefunguje to stejně, jako kdybyste při chřipce, kdy jste velmi oslabení, chtěli chodit každý den cvičit: vaše tělo vám to zkrátka nedovolí, nebudete na to mít energii a budete potřebovat zregenerovat úplně stejně jako vaše psychika po rozchodu. 

Po rozchodu se tedy za každou cenu netlačte do seznámení. Pokud se to nějakou náhodou povede a bude to fungovat, je to v pořádku, spousta lidí to ale dělá na sílu. Někdo, aby zapomněl a necítil bolest z rozchodu, pije, jiný se snaží za každou cenu seznámit. Pak nového partnera se svým ex neustále porovnává a je nešťastný z toho, že se mu nedaří zamilovat se. 

Máte nutkání obracet se na ex partnera? Nedělejte to!

Co tedy dělat po rozchodu, abyste se z něj co nejdříve dostali? Především si dejte čas a chtějte v bolesti z rozchodu nějakou dobu setrvat. Neříkám, že ji máte podporovat třeba tím, že na svého partnera budete neustále myslet, zároveň ale nedoporučuji, abyste se snažili za každou cenu předstírat, že se nic neděje. Je přirozené, že se svým ex v rámci vnitřního dialogu často rozmlouváme, něco mu vyčítáme, nebo se mu naopak snažíme vysvětlit, proč k rozchodu došlo, protože si myslíme, že by se to mohlo vyřešit, že by se mohl vrátit a podobně. 

Pokud chcete vědět, co dělat s rozchodem, je ideální pracovat právě s tímto vnitřním dialogem. Kdykoliv vás tento dialog zasáhne, kdykoliv budete mít pocit, že potřebujete vnitřně rozmlouvat se svým bývalým protějškem, zkuste to nedělat, zastavte to. Místo toho se zaměřte na to, co se ve vás děje a proč se právě teď potřebujete se svojí vnitřní představou, o které jsme mluvili na předchozích řádcích, propojovat.

Na pozadí je vždy něco, co se týká našeho pocitu hodnoty, bezpečí, podpory, sounáležitosti, tedy záležitostí, kdy vnitřně chceme bývalého partnera používat k tomu, abychom se necítili sami, opuštění, nehodnotní a tak dále. 

Jenže v tuto chvíli už rozmlouváme jen se svou vnitřní představou, která samozřejmě není naším reálným partnerem. Zaměřte se tedy na to, že se budete snažit přijít na to, co se hlouběji ve vás děje, co konkrétně vám teď chybí, co vás bolí, čeho se bojíte, že se tímto způsobem potřebujete v rámci vnitřního dialogu navázat na svého ex partnera a snažit se rozchod zvrátit. 

Více o rozchodech se dozvíte v článcích pod odkazem Rozvod a rozchod. Nevíte si ani po jejich přečtení se svojí situací rady? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

autor článku: Karel Chába, partnerský poradce www.partnerske-vztahy.eu 

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *