Bylinky vhodné pro jarní restart

Blíží se jaro a s ním i ideální období pro detox. Jaro je odpradávna čas, kdy se tělo přirozeně zbavuje toxinů, aby se po zimě mohly znovu nastartovat jeho životní funkce. Jakmile se zbavíte všech škodlivin, které se ve vašem těle přes zimu usadily, budete se cítit plni energie, zmizí únava a zvýší se vaše imunita. Jak na očistu pomocí bylinek?

Bylinky v každé domácnosti

Nejen babičky, ale i naši předci sázeli na blahodárnou sílu bylinek. V současné době se tento trend vrací a doporučuje je i čím dál více lékařů jako doplňkovou léčbu nebo prevenci.

Pokud nemáte čas bylinky sbírat, můžete vyzkoušet bylinářství, kde vám rádi poradí i s přípravou a vhodnou formou konzumace. Obchody nabízejí například výtažky z bylin ve formě čajů, tablet či kapek, ale najdete zde i různé olejíčky a náplasti.

Jarní očista pomocí bylinek

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je bodláková bylina s fialovými květy, která je známá především jako pomocník na podporu a regeneraci jater, ale také při kožních potížích, po léčbě antibiotiky nebo při únavě a vyčerpání.

Pro očistu našeho těla se nejvíce užívají jeho semínka, která účinně pomáhají s detoxikací jater po zimě. Pro dosažení co nejlepšího efektu je vhodné užívat ostropestřec mariánský jako kúru, tedy po dobu několika týdnů. Během této doby se doporučuje omezit konzumaci alkoholu, tučných jídel a syntetických léků.

Bříza bělokorá

V přírodní medicíně je bříza vysoce ceněna pro své antivirové účinky. Jakmile se začnou zelenat první lístky, je dobré je natrhat, usušit a uvařit si z nich čaj.

Kůra břízy se pak nejčastěji používá pro odvar. Setkat se ale můžete také s tinkturou, kterou si jednoduše nakapete do vody a vypijete.

Absolutně nepřekonatelná je však březová míza, které se také říká nápoj bohů. Je skvělá pro jarní očistu a posílení imunity. Pročišťuje játra i ledviny, je silně močopudná, snižuje cholesterol a pomáhá při dně a artritidě.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je jedna z nejznámějších detoxikačních bylinek. Má silné močopudné a protizánětlivé účinky, čistí krev, podporuje krvetvorbu, snižuje hladinu cukru v krvi, posiluje nervový systém a harmonizuje látkovou výměnu.

Je vhodná jako přípravná bylinka, pokud chcete začít s jarní očistou. Ovšem pozor, čaj z lístků kopřivy by se neměl popíjet dlouhodobě.

Pampeliška lékařská

Pampeliška kvete v dubnu a květnu na mezích, loukách a trávnících. V bylinkářství se využívá každá její část, od kořene až po květ. Má močopudné účinky, působí příznivě na trávicí trakt, snižuje krevní tlak a omlazuje a zklidňuje pleť.

Listy sbíráme před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly a květy konzumujeme po dobu květu bylinky. Zevně se dá pampeliška použít na bradavice, puchýře či pupínky.

Řebříček obecný

Řebříček je všestranná bylinka, kterou ocení především ženy, jelikož pomáhá tlumit bolest a silné krvácení při menstruaci. Sbírá se celá nať i s květy od června až do září.

Má skvělé dezinfekční a protizánětlivé účinky a je silně močopudný. Řebříček je velmi silná bylinka, proto se nedoporučuje k dlouhodobému užívání.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *