Začala alergická sezóna
Napsal Marks
Lidé trpící alergií to nemají v životě jednoduché, protože pylová sezóna je ovlivňuje téměř během celého roku, od konce ledna až do začátku října. Ale bez nepříjemných příznaků nemusí být ani ve zbývajících týdnech.
Jak to s alergií je
Oficiální alergická sezóna v našich zeměpisných šířkách začíná v únoru. Někdy se ale může stát, že se první reakce projeví už na konci ledna. S tím souvisí například rozkvetlé kočičky, které si lidé utrhnou do vázy, aniž by o alergii věděli. Proto je důležité sledovat aktuální počasí a pylové zpravodajství. Nejprve kvetou jarní dřeviny, po nich následují pampelišky, trávy, obilí a celá řada plevelů. Konec sezónního období patří ambrozii a pelyňku.
Senná rýma
Správný název pro sennou rýmu je polinóza, neboť se nejedná o rýmu ze sena, ale o alergii na pylová zrna. Ta nezasahuje pouze nos, ale působí na celý organismus. K typickým projevům patří především nepříjemné svědění sliznic a očních spojivek, slzení, vodnatá rýma, kýchání ucpaný noc. Příznaky se mohou objevovat trvale nebo jen při pohybu v přírodě, jejich intenzita se může měnit s počasím. Jediným jednoznačným doporučením pro každého pacienta, byť s mírnými projevy pylové alergie, je nechat se vyšetřit alergologem.
Spouštěče v potravinách
Přecitlivělost na některé potraviny souvisí s pylovou alergií. Může vést až k sevření hrdla. Způsobují ji některé druhy ovoce a zeleniny v syrovém stavu. Reakce vzniká hned při vložení potraviny do úst, někdy jen při pouhé manipulaci s ní. Při konzumaci kompotů nebo vařené zeleniny se tato reakce neobjeví, neboť při tepelném zpracování dochází k narušení alergenů. Nejčastějšími zdroji jsou jablka, třešně, broskve, nektarinky, švestky, různé druhy ořechů, kořenová zelenina, kiwi a další. Podráždit mohou i obilné vločky, mysli a různé druhy koření. Tento syndrom nelze vyléčit, takže postiženému nezbývá nic jiného než se vyhýbat potravinám, které mu nepříjemnou reakci vyvolávají.
Průduškové astma
U pylových alergiků se projevuje dráždivým kašlem, sevřením na hrudi, pískáním při nádechu nebo výdechu. Kromě pylů tyto reakce mohou vyvolat i jiné spouštěče, např. námaha, infekce, stres či změny teploty. V nebezpečí jsou i pacienti s lehčími dechovými potížemi, i ti se mohou ocitnout s těžkým záchvatem na pohotovosti. Léčba spočívá především v pravidelných inhalacích. Díky dnešním přípravkům není problém zajistit, aby pacient měl onemocnění zcela pod kontrolou.
Recommended Posts

Jaké jsou spánkové návyky celebrit?
26 února, 2025

Proč do svého jídelníčku zařadit bezinkový džus?
21 února, 2025

Horoskop na leden 2025: Jaký bude rok pro všechna znamení?
05 ledna, 2025