6 mýtů o vašem spánku
Napsal Marks
Také si říkáte, že čím déle budete spát, tím více budete krásnější. Nebo čím více kávy vypijete, tím více energie budete mít?! Nevěřte všemu, pokud vás zajímá 6 nejčastějších mýtů o zdravém spaní, je pro vás tento článek přesně to pravé!
6 mýtů o vašem spánku
Mýtus č.1) Spánek není důležitý
Žijeme ve světe, kde jsme neustále v pohybu a komunikaci, která nás po nocích zaměstnává více než dost. Místo toho abychom spali a nabírali energii sedíme u internetu nebo sledujeme náš oblíbený noční pořad, je to tak ale správně? Pro představu průměrný Čech spí šest až sedm hodin a mnozí lidé si myslí, že lidské tělo dokáže naplno fungovat i s menší cifrou. Ačkoli někteří z nás dokážou stát na nohou celou noc bez jakýchkoliv známek unávy, nám ostatním se zavírají víčka a přes den jsme nevyspalí. Proto mějte na paměti, spánek je důležitý, důležitý..důležitý!
Je však na místě si občas zahrát na realistu. Protože vnější faktory, které na nás působí (např. pracovní program, společenský život a děti) nám nedovolují si dopřát alespoň 8 hodin spánku. Nejdůležitější je zaměřit se na kvalitu spánku. I když si sami nevybíráme jak budeme spát, můžeme zajistit, aby prostředí, v němž spíme bylo klidné a temné, díky čemuž získáváme kontrolu nad naším spánkovým cyklem a dostatek energie pro další den. Sice nemusíte být schopni spát déle, za to ale lépe!
Mýtus č.2) Léky jsou jedinou záchranou pro zdravé spaní
Pokud si myslíte, že zajistit zdravý a kvalitní spánek můžete pouze léky, jste na omylu. Přehlížíte jednoduché kroky k tomu, aby jste docílili svého, v tomto případě vydatného spánku. Pokud se často v noci převalujete a jste rušeni okolím či máte špatnou matraci, nemůžete se ničemu divit – právě to jsou faktory ničící kvalitní spánek. Mnoho výrobců v navrhování matrací používají technologie ke zmírnění tlaku na lidské tělo. Z prostředí kde spíte se také zbavte veškerého světla a zvuku. Občas je dobré spát i bez vašeho domácího mazlička a optimalizovat teplotu v pokoji ( nejlepší je 15 stupňů Celsia).
Mýtus č.3) Díky ranní kávě budu v noci spát
Pití kávy je více než běžné, pije ji skoro každý a každý den. A kofein nám slouží jako nejčastější života budič. Svým způsobem se kofein řadí mezi drogy. Jeho účinky jsou totiž daleko silnější než si dokážeme představit. Kofein nás dokáže udržet na nohách až 12 hodin a některým jedincům dokonce může zhoršit schopnost usnout, ba dokonce spát. Každý, kdo pravidelně do svého pitného režimu zařazuje kofein a nemůže v noci spát, by měl tuto látku výrazně omezit, nebo úplně vyřadit.
Mýtus č.4) Ignorovat mírnou nespavost je v pořádku
Některé typy duševních poruch, včetně deprese, mají s nespavostí velkou spojitost. Ačkoliv nebyly doposud tyto fakta vědecky ověřena, je dobré při těchto problémech vyhledat odbornou pomoc.
Mýtus č.5) Je normální, že čím jsem starší, tím hůře spím
I když je pravda, že čím jsme starší, tím snadněji se probouzíme, neznamená to, že je normální se pravidelně během dne cítit unavený a nevyspalý. Vrávoravost není v pořádku a neměli bychom jí dávat za chybu naše špatné noční návyky. Pokud během dne cítíte únavu, poraďte se se svým lékařem, a tento problém společně vyřešte.
Mýtus č.6) Spánková laboratoř je má jediná naděje
Ti, ktěří trpí nadměrnou únavou nebo podezřením na spánkové poruchy, se často rozhodnou navštívit spánkovou laboratoř, jelikož to berou jako jedinou možnost léčby a možnost sledovat co se v našem mozku děje. Nicméně, to není vždy nutností, aby lidé, kteří trpí mírnou nespavostí nebo neklidným spánkem do laboratoře zavítali. Nejdříve se poraďte s lékařem o svých příznacích – s největší pravděpodobností ušetříte nejen peníze, ale také dostanete přesnější výsledky.
Recommended Posts
Co je Berry blush girl trend? Tyto tvářenky patří do podzimní kosmetické výbavy každé ženy
23 září, 2024
Jak na japonskou manikúru P-shine v pohodlí domova?
24 srpna, 2024