Noční kašel – příčiny

Napsal

Kašel může mít řadu podob a příčin, od banálních infekcí až po závažné zdravotní problémy. Když vás trápí ve dne, je to nepříjemné, jestliže vás ale budí kašel v noci, měli byste zpozornět. Noční kašel může mít sice také nevinnou příčinu, například suchý vzduch v místnosti, kde spíte, na druhou stranu může být příznakem vážnější nemoci.

Pokud se potýkáte s nějakou infekcí horních cest dýchacích, bývá kašel obvykle jejím projevem. Jenže to si nemocný většinou odkašle hlen během dne a v noci ho kašel nebudí.

Nejčastější příčiny nočního kašle

Když vyloučíme suchý vzduch v ložnici, cigaretový kouř nebo plíseň v bytě (která je také dost velkým problémem, protože její spóry jsou toxické) a také běžnou virózu, zůstává ještě několik možností.

ALERGIE

Příčinou vašeho nočního kašle může být klidně vaše kočka. Právě kočky jsou jedním z nejagresivnějších alergenů. Chronickým alergickým kašlem obvykle trpí lidé, kteří mají mnohočetnou alergii a nedokáží ze svého prostředí všechny alergeny vyloučit. V takovém případě je nutná péče alergologa.

ASTMA

Astmatický kašel vás vzbudí v noci celkem pravidelně kolem třetí hodiny ranní. Ke kašli se přidávají i pocity nedostatku vzduchu a dušnost. Pokud ano, je nezbytné vyhledat lékaře a astma začít léčit.

POTÍŽE SE SRDCEM

Noční kašel může být známkou onemocnění srdce, proto ho nelze podceňovat. U chronického onemocnění srdce se mohou příznaky rozvíjet i několik měsíců až let. Nejčastějšími příznaky jsou dušnost, ale také otoky, časté noční močení, únava, nebo právě noční kašel, takzvané kardiální astma.

GASTROEZOFAGEÁLNÍ REFLUX (GER)

Reflux způsobuje uvolněná svalová manžeta mezi žaludkem a jícnem. Žaludeční šťávy s obsahem kyseliny chlorovodíkové se tak dostanou z žaludku do jícnu, způsobí podráždění až zánět sliznice jícnu (také známé pálení žáhy) a dráždí až ke kašli.

 

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *