Jak se zbavit oparů a aftů

Napsal

Opary a afty jsou drobné vřídky,které nám dost znepříjemňují život. Zatímco afty se obecně vyskytují v dutině ústní a na jazyku (mohou se objevit i v nose), opar, k naší smůle, vyráží na rtu na odiv všem. 

Oba problémy, opary i afty, vznikají z důvodu oslabení imunitního systému, signalizují také nedostatek vitamínů řady B a železa. Za výskytem aftů i oparů může do jisté míry i genetická dispozice, proto je dobré nezanedbávat preventivní opatření. 

Jak na opary

Původcem oparu je virus herpes simplex, který do 45. roku života chytne až 95 % populace. Virus si v lidském těle žije skrytě, ale může se kdykoliv aktivovat. A to právě díky oslabenému imunitnímu systému, či nadměrnému stresu. Virus herpes simplex je také snadno přenosný, například líbáním nebo pitím z jedné sklenice.

Omezit výskyt oparů můžete především posílením imunity, tedy doplněním vitamínů a stopových prvků do stravy. Lidé náchylní k oparům často úspěšně předcházejí potížím užíváním B komplexu. Jestliže už opar na rtu vyrazil, sáhněte po některé z účinných mastí nebo náplastí na opary. Ke snížení svědění, pálení a bolesti ještě před vznikem puchýřů pomůže odvar z tymiánu, nejlépe zmražený v ledových kostkách, jimiž se postižené místo potírá. Zkusit můžete i tea tree olejíček, ten je sám o sobě antivirotický.

Co vás zbaví aftů

Afty v puse se mohou objevit při chřipce, při hormonální nerovnováze, jako alergická reakce, ale i jen po úplně obyčejném kousnutí do tváře. Za afty může nedostatek vitamínů řady B, hlavně B12 a pochopitelně i genetická dispozice. Nejlepší prevencí je vyvážená strava s dostatkem stopových prvků, kyseliny listové a vitamínů B a C, pravidelný odpočinek a důkladná hygiena dutiny ústní.

Jestli se afty přece jen objeví, mohou pomoci bylinky, například echinacea, šalvěj a kořen lékořice. Pomůže také hřebíčková tinktura, kterou vytvoříte tak, že do 100 ml čistého alkoholu (může být vodka) dáte vylouhovat asi 15 hřebíčků. Tinkturu potom nanášejte vatovou tyčinkou přímo na vřídky. Sice to chce trochu zatnout zuby, protože to bude dost pálit, máte ale jistotu, že od aftů bude velmi rychle pokoj.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *