Hypertenze – příznaky a její léčba

Krevní tlak zajišťuje putování krve krevním řečištěm, takže nějaký tlak máme vždycky. Špatné je, když jsou naměřeny vyšší hodnoty, než je obvyklé. Tento problém se nazývá hypertenze a má na svědomí čtvrtinu úmrtí lidí nad 40 let.

Krevní tlak se měří v okamžiku stahu (systolický) a v klidovém stavu (diastolický), za normální hodnoty jsou považovány hodnoty kolem 120/80. Jestliže se tlak zvýší nad 140/90, je nutné přikročit k léčbě (u diabetiků dokonce od 130/90).

Proč je nutné kontrolovat krevní tlak

Zvýšení krevního tlaku zpočátku nemusí přinášet žádné zaznamenatelné příznaky. Jenže ve chvíli, kdy se zdravotní změny projeví, může být pozdě. Sekundární hypertenze se například objevuje spolu s onemocněním ledvin nebo při hormonálních onemocněních, primárně jsou důvody obvykle nadváha, vysoká konzumace soli či alkoholu, užívání hormonální antikoncepce, zneužívání léků a drog. Pravidelným měřením se dá hypertenze odhalit rychleji a tak i dříve začít léčit.

Jak se projevuje hypertenze

Příznaků je dost a nemusí nutně přicházet společně. Objevuje se bolest hlavy, především v oblasti čela a spodiny lebeční, bušení srdce, rychlý srdeční tep, nadměrné pocení, poruchy vidění, šumění v uších, únava, nespavost, krvácení z nosu, závratě či dokonce poruchy vědomí. Mohou také otékat kotníky nohou. Pokud se co nejdříve nenasadí léky, dochází až k cévní mozkové příhodě nebo infarktu myokardu.

Léčení hypertenze

Než lékař začne s léčbou vysokého krevního tlaku, musí zjistit, jestli jde o hypertenzi primární, nebo je sekundárním projevem jiné nemoci. Samotná léčba pak závisí na míře onemocnění. Pokud je tlak zvýšený jen mírně, nastupují režimová opatření – dieta, omezení stresu, pravidelný pohyb, omezení alkoholu, soli a kouření. Pokud je problém hlubší, předepisují se léky upravující krevní tlak.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *