Co je to mononukleóza

Napsal

Mononukleóza je virové onemocnění, které napadá především dospívající mládež, i když herpetoviry způsobující tuto nemoc v sobě nosí 90 % populace.Vzhledem k tomu, že se přenáší slinami, říká se mononukleóze také nemoc z líbání.

Nemusíte se ale nutně líbat, abyste se nakazili. Stačí napít se po někom ze skleničky, potáhnout z cigarety a podobně. Říká se jí také “studentská nemoc” a je jasné, proč. Různé mejdany a party jsou tou nejrychlejší cestou, jak se nakazit.

Příznaky mononukleózy

To, že váš potomek dostal mononukleózu nemusíte zpočátku vůbec zjistit. Příznaky se velmi podobají silné chřipce či angíně. Začíná to obvykle bolestí v krku, velkou únavou a teplotami, které mohou v poměrně krátké době vystoupat až ke čtyřicítce. Dochází také k otoku lymfatických uzlin, a to nejen krční, ale i v podpaží a v tříslech.

Oteklé mandle mohou způsobovat potíže s dýcháním, může se objevit vyrážka ve formě flíčků či skvrnek, zpravidla také dochází ke zvětšení jater a sleziny. Sníženou funkcí jater může dojít k zežloutnutí kůže. Nejpozději v této době už lékař jistě nechá udělat test krve, aby si potvrdil diagnózu. Mononukleóza se projevuje typickou deformací bílých krvinek.

Jak se léčí mononukleóza

Samotná nemoc se neléčí nijak významně, jen se podávají antipyretika na snížení horečky a pacient se udržuje v klidu na lůžku. Vzhledem k tomu, že nemoc je virového původu, nejsou nezbytná antibiotika, předepisují se ale často na komplikace provázející mononukleózu (např. zánět krku).

Dříve se při mononukleóze předepisovala i přísná dieta šetřící játra, to ale není úplně nutné. Stačí řídit se zásadami zdravé výživy a co nejvíc omezit tučná smažená jídla. Nejdůležitější je pro pacienta omezení fyzické námahy.

Doba léčení je minimálně 3 měsíce, v té době by se měly výsledky jaterních testů dostat do normálu. Je ovšem možné, že se rekonvalescence protáhne až na 6 měsíců. V té době by se měl nemocný vyhýbat co nejvíce jakékoliv možné nákaze, aby se nemoc nevrátila s mnohem horším průběhem.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *