Nevěra – příčiny a řešení

Napsal

Nevěra partnera je velmi bolestivá zkušenost, ale dá se přežít. Dobrá zpráva je, že nevěru může přežít i váš vztah, pokud si to budete oba přát a budete na svém vztahu znovu pracovat. I když to bude těžké.

Více než 60 % ženatých mužů a přes 40 % vdaných žen v Čechách se někdy dopustili nevěry. Z tohoto důvodu se také manželé v Česku nejčastěji rozvádí, protože mnozí zradu a ztrátu důvěry neustojí. V situaci, kdy řešíte, co bude dál, je důležité si uvědomit, jaké jsou obvyklé příčiny nevěry, jaký podíl na tomto selhání partnera máte vy a jestli i přesto partnera milujete. Pak má cenu svůj vztah uzdravit a pracovat pro lásku.

Příčiny nevěry

Důvodů, proč se partneři dopustí nevěry, je hodně. Mezi nejčastěji patří touha po změně, nespokojenost v partnerství (obvykle se sexem, ale může jít o emocionální nedostatečnost a pod.), snaha zvýšit si sebevědomí, někdy stačí, že o nás někdo atraktivní projeví zájem. Dost často dochází k nevěře v době, kdy máme pocit, že nám “ujíždí vlak”. K náhodným nevěrám dochází docela často při dočasném odloučení od partnera, když jsme v lázních, na pracovní cestě nebo oddělené dovolené. Asi nejhorším důvodem pak bývá, když chce jeden partner druhého za něco “potrestat”.

Jak řešit nevěru

Zklamání ze zrady a ze ztráty důvěry bude bolet dlouho. Po počátečním šoku nastane chvíle, kdy se musíte rozhodnout, jak budete fungovat dál. Chcete pokračovat ve vztahu, nebo bude lepší se rozejít? Pokud je pro vás představa rozchodu a ztráty partnera těžší, než odpustit mu, postupujte pomalu, ale soustředěně k nápravě.

Především nezjišťujte podrobnosti, které by vás mohly zraňovat. Jediné, co potřebujete vědět, je to, jestli partner vztah skutečně ukončil, nebo má v plánu to udělat. Také byste měla vědět, jestli byl natolik zodpovědný a chránil sebe i vás používáním ochrany. Jestliže se s ním teď zrovna nedokážete bavit o tom, co bude dál, mluvte s ním o praktických věcech: kdo přiveze nákup, odveze děti na kroužky, zajistí opraváře. Pokud se potřebujete vypovídat, lepší, než rodina, je jistě vztahový odborník nebo psycholog. Jestliže se totiž do vašeho konfliktu vloží vaše matka nebo někdo jiný z rodiny, může být pokračování vztahu velmi nejisté.

V každém případě si dejte na čas, důvěra a pocit intimity se nevrátí mávnutím proutku. Je to dlouhý proces. Ale pokud se stále milujete, stojí za to.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *