4 věci, které zpomalují metabolismus

Napsal

Metabolismus má za úkol dodat tělu potřebnou energii, aby mohlo správně fungovat. S metabolismem je tak spojená i správná  výživa. 

Metabolismus se především stará o správnou přeměnu živin, čím rychlejší metabolismus je, tím více kalorií spálíte a tím tedy pro vás bude zároveň snazší zhubnout nebo udržet si váhu. Mít rychlý metabolismus ale také znamená větší množství energie a cítit se lépe. Podívejte se na 4 věci, které negativně ovlivňují váš metabolismus.

1. Nepravidelná strava

Pokud vynecháváte svačiny třeba jen proto, že jste příliš zaměstnaní a nemáte čas na jídlo, děláte obrovskou chybu. Vaše tělo potřebuje doplnit energii, aby mohlo dál efektivně pracovat.  Pokud svačinu vynecháte, organismus začne šetřit, aby mělo tělo zásobu energie na pozdější časy. Metabolismus se zpomalí.

2. Nedostatek spánku

Nedostatek spánku, jeho nedostatečná kvalita nebo nesprávně nastavený režim, to vše naše tělo vnímá jako stres a snaží se nás před jeho vlivy chránit. Pravidelný čas a kvalitní spánek napomáhá organismu zůstat v klidu a efektivně pracovat. Navíc nedostatek spánku znamená i málo energie, takže se pravděpodobně následující den ani nepřemluvíte ke cvičení. Metabolismus se zpomalí, navíc tělo uvolňuje stresový hormon kortizol, který úzce souvisí s vytvářením tukových zásob.

3. Stres, stres, stres

Výše zmíněný stresový hormon kortizol, který vzniká kdykoliv jste ve stresové situaci, umí zablokovat metabolismus. Účelem kortizolu je rychlý příjem energie, který tělu poskytne rychlou pomoc. Pokud jste ve stresu dlouhodobě, zvýšená hladina kortizolu vám způsobí řadu problémů, především zpomalený metabolismus. Z dlouhodobého hlediska stres brzdí váš metabolismus a zvyšuje hmotnost.

4. Nedostatek tekutin

Každý proces ve vašem těle závisí na vodě, nedostatečná hydratace může zpomalit metabolismus. Voda je základem lidského života a to není radno podceňovat. Nejlepším nápojem je čistá voda, ovšem například zelený čaj dokáže metabolismus nastartovat daleko lépe.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *