Chcete se dobře vyspat? Čínská medicína ví, jak na to

Napsal

Zdravý spánek je nesmírně důležitý pro každou živou bytost. Lidé jím stráví téměř jednu třetinu svého života. Jenomže co dělat, když stále nepřichází? Jak se zbavit nočního buzení? Můžete sáhnout po pilulkách, které váš problém sice vyřeší, ale pouze krátkodobě. Chcete-li se poruch spánku zbavit jednou pro vždy, zkuste poslechnout rady čínské medicíny.

Pohledem čínské medicíny

Čínská medicína bývá v našich končinách nesprávně označovaná jako „alternativní“. Možná kvůli tomu, že používá jiné metody, než na jaké jsme zvyklí, neléčí farmaceutiky, nepoužívá nejmodernější přístroje. Ve skutečnosti jde o tradiční starodávný systém stávající na principech východní filozofie.

Podle ní v těle vládne harmonie mezi nejdůležitějšími energetickými póly života: jing a jang. Jing je chladný, znamená noc, jang naopak světlý, ohnivý, zastupuje den, rozum, aktivitu. Mezi těmito póly putuje životní energie, nazývaná čchi. Takto to funguje, pokud je vše v pořádku, ovšem objeví-li se stres, špatná strava nebo jiné nešvary, rovnováha se naruší a proudění čchi je narušené. Navenek se to projevuje zdravotními problémy a chorobami. Čínská medicína klade velký důraz na prevenci.

cinska-medicina

Spánek je lékem na všechno

V případě poruch spánku jsou síly jin oslabené a jang příliš silné, takže čchi nemůže plynule proudit. A přitom spánek dokáže vyléčit téměř všechno – regeneruje, omlazuje, uzdravuje. Je základem pro správné fungování organismu, zachování zdraví a dlouhověkosti.

Pro kvalitní spánek je nezbytné dodržovat pravidla spánkové hygieny. Dále také záleží na době, kdy spíte:

  • Nejvhodnější dobou pro spánek je čas mezi 21. a 23. hodinou. Tělesná energie čchi prochází meridiány trojitého spalovače. Ten je velmi důležitý, protože reguluje fungování vnitřních orgánů. Nejlépe uděláte, když ve 22.30 hod. už budete v posteli nebo se alespoň ztišíte, co nejvíce uklidníte mysl a upokojíte emoce. V tuto hodinu vstupuje organismus do regenerační fáze.
  • Trpíte-li na migrény, deprese, neplodností, apod., dbejte na spánek mezi 23. a 3. hodinou, kdy čchi proudí žlučníkem a játry. Ty ovlivňují náladu, řídí zažívání a reprodukci, podporují kosti, šlachy a vazy. Kvalitním spánkem také přispějete ke správnému rozvoji strategického plánování.
  • Brzká ranní doba mezi 3. a 5. hodinou je vhodná pro alergiky, pacienty s dýchacími a kožními problémy a lidi trpící častým močením. Čchi obíhá meridiány plic, které upravují dýchání a pohání kyslík do celého těla.
beautiful young woman sleeps on a bed in a bedroom at home

beautiful young woman sleeps on a bed in a bedroom at home

Jak na to?

Trpíte-li poruchami spánku, je nutné s nimi něco dělat. Nemusíte hned sahat po pilulce, prozatím vyzkoušejte upravit váš životní styl:

  • meditujte, cvičte, co nejvíc se vyhněte stresu;
  • spěte kvalitně, tzn. dodržujte spánkovou hygienu a správně zvolte dobu spánku;
  • jezte zdravě a vyhněte se alkoholu a kouření.

Jestliže vám ani to nepomůže, vyzkoušejte akupunkturu nebo bylinné extrakty. Pro jejich aplikaci se obraťte na odborníky na čínskou medicínu, kteří přistupují ke každému pacientovi individuálně. Abyste ve svém těle dosáhli harmonie, budete potřebovat dost času a trpělivosti, ale věřte, že to stojí za to.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *