Jaké vánoční tradice letos oživit

Některé vánoční zvyky našich předků jsme si zachovali dodnes, jiné už pomalu upadly v zapomnění. Přesto stojí za to si je připomenout, třeba vás některé inspirují. 

Například pokud jde o vánoční tabuli, obvyklý štědrovečerní bramborový salát a smažený kapr jsou tradicí poměrně novou. Kapra hodně propagovala známá kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová, salát se na našich stolech usadil dokonce až po první světové válce. Bílou klobásu jsme převzali od Němců v Sudetech, kde jsme jako národy odjakživa žili společně a tradice si vzájemně předávali. Za to vepřové maso na stůl v tento poslední postní den před Božím hodem nepatřilo vůbec. I když se práv na zimu konaly zabíjačky, protože se dalo uložit na delší dobu a teplem se nekazilo. A taky proto, aby se čuníci nemuseli draze vykrmovat.

Vánoční tradice předků

Dodnes se v mnoha rodinách krájí jablíčko, aby byla vidět hvězdička, která věstí zdraví. Dříve ale hlava rodiny rozkrájela před večeří jablko na tolik kousků, kolik bylo členů rodiny. Každý si pak snědl ten svůj, aby celý rok našel cestu domů.

Možná si doma dáváte pod talíř šupinu z kapra, aby se vás držely peníze. S penězi v domě je spjato i pojídání luštěnin na Štědrý den, protože i ty přináší hojnost. A když si navíc ovážete nohy stolu provazem, nenavštíví vás zloděj a neobere vás o ně.

Zvyk nevstávat od stolu, dokud všichni nesní, se zachoval dodnes. Málokdo ale tuší, že se dodržoval proto, aby se nerozutekla drůbež ze dvora. Dost často také hospodyňky prostírají o jeden talíř navíc, aby si rodina připoměla ty, kdo už tu nejsou. Dříve se prostíralo navíc pro případ, že by dům navštívit náhodný poutník.

Vánoční věštění

Naši předkové věřili na to, že na Štědrý den se brána mezi naším světem a světem mrtvých tenčí a občas sem zabloudí nějaká ta duše. Proto se na stromku zapalovali svíčky, aby našly cestu tam i zpět. Také svíčky za oknem ukazovaly cestu.

Na Štědrý den se hodně věštilo – z vosku či olova, házením střevícem ke dveřím třesením stromu na dvoře. Hlavně mladé neprovdané dívky toužily vědět, jestli se brzy vdají a odkud k nim přichází štěstí. Jestli si chcete trošku zavěštit i vy, zkuste věštbu sedmi hrnků. Pod ně dejte tyto předměty: uhlí věští nemoc, dudlík miminko, šáteček dalekou cestu, hřebínek nesnáze či neštěstí, mince bohatství, prsten svatbu či lásku a chléb štěstí. Co si zvolíte, to vás v příštím roce čeká.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *