Zánět slepého střeva – dejte si pozor na tyto příznaky

Říká se, že slepé střevo vám dnes odoperuje i vrátný, bohužel bagatelizovat zánět tohoto výběžku střeva se rozhodně nevyplatí. Apendicitida, tedy zánět slepého střeva není sice tak běžným onemocněním (postihuje přibližně 5 % populace), za to může mít fatální následky, pokud se nezasáhne včas.

K zánětu apendixu dochází obvykle v důsledku špatných stravovacích návyků, především nízké konzumace vlákniny. Ta pomáhá potravě putovat střevem, když je jí málo, postupuje potrava trávicím traktem pomaleji, může dojít až k blokádám a následnému ucpání apendixu. K ucpání slepého střeva může dojít kusem stolice, cizím předmětem (např. ovocná pecka) nebo parazity (škrkavky).

Jak se projevuje zánět slepého střeva

Apendicitida má celkem charakteristické příznaky. Projevuje se především náhlou bolestí v oblasti pupku a na pravé straně podbřišku. Bolest bývá provázena zvýšenou teplotou, zvýšeným srdečním tepem, zvracením, průjmem nebo naopak zácpou, postižený je malátný a trpí nechutenstvím. Bolest břicha je tak silná, že nevydržíte ve vzpřímené poloze – neustále vás to nutí schoulit se do klubíčka. Také je břicho velmi citlivé na dotek.

Tyto příznaky jsou typické pro akutní zánět slepého střeva. Vedle akutní apendicitidy existuje ještě chronická, která se rozpozná mnohem složitěji. Typické jsou hlavně dlouhodobé bolesti břicha a zvýšená únava spojená s nechutenstvím a tím i s nedostatečným příjmem živin.

Důležitý je včasný zásah

U zánětu slepého střeva hraje čas důležitou roli. Pokud nebude včas diagnostikován a léčen, může dojít k jeho prasknutí s vylitím hnisu a následné sepsi dutiny břišní. Dojde k zánětu pobřišnice (peritonitida) a léčení může být velmi komplikované. Včasný zásah může zabránit zbytečnému úmrtí. Proto při podezření na zánět slepého střeva, rozhodně vyhledejte lékařskou péči.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *