Unavené a červené oči – co je příčinou a jak se jí zbavit

Napsal

Oči nás často trápí, když dlouho pracujeme na počítači. Koukání na monitor je jednou z nejčastějších příčin zarudnutých a unavených očí. Jejich namáhání je způsobeno nejen soustředěným sledováním textu či různých obrázků, grafů či videí, ale především podsvícením monitoru a modrým světlem.

Únava očí či syndrom suchého oka, který se projevuje zarudnutím a pálením oka, má ale i řadu jiných příčin. Pojďme se na některé z nich podívat a najít řešení.

Proč nás bolí nebo pálí oči a jak to řešit

Sledování monitoru počítače, ale i televizní obrazovky jsou často příčinou, nikoliv však jedinou. Co všechno může být důvodem zarudlých unavených očí?

  1. Nedostatečný spánek. Červené oči a jejich mírné pálení může způsobit fakt, že jste se málo vyspali. Tomu předejdete kvalitním, ničím nerušeným a přiměřeně dlouhým spánkem (doporučuje se asi 6 – 8 hodin).
  2. Alergie. Častou příčinou zarudlých a nateklých očí bývají různé alergie. Ty může navíc doprovázet také rýma. Jedinou prevencí je eliminovat ve svém prostředí alergeny, tedy často vysávat a utírat prach, případně pořídit si čističku vzduchu. 
  3. Omezte dobu strávenou před monitorem či televizní obrazovkou. Jestli jste kancelářský pracovník nebo IT, asi se práci na počítači nevyhnete, ale zkuste ji dělat v kratších blocích a dovolit očím průběžný odpočinek. Pokud jde o televizi, tam je dobré zapínat ji jen na konkrétní pořad.
  4. Světlo monitoru. Můžete v nastavení počítače aktivovat takzvané noční zobrazení. Noční režim změní barvu obrazovky na mírně oranžový odstín a odfiltruje spoustu modrého světla. Také je dobré snížit podsvícení monitoru. Jestliže se hodinám u PC nevyhnete, pořiďte si alespoň počítačové brýle, blokují škodlivé modré světlo, vyzařované počítači, tablety a smartphony.

Co pomáhá na zarudlé oči

Jak oteklé a zarudlé oči zklidnit? Možností je několik:

  • Přiložte na víčka plátky salátové okurky
  • Uvařte si heřmánkový čaj a do vystydlého namáčejte vatové tampony. Ty přikládejte na zavřené oči.
  • K obkladům můžete použít i vylouhované čajové sáčky (studené)
  • Nechte si v ledničce schladit dvě lžíce a ty pak přiložte na zavřené oči. Otok brzy splaskne.
  • Oční kapky pomůžou zvlhčit oči a zbaví vás nepříjemného pálení očí.
Share