Umíme si správně vyčistit zuby?

Napsal

Řeklo by se, jak je banální vyčistit si zuby. Někdo by dokonce mohl i kroutit hlavou. Ale opak je pravdou. Leckdo pečuje o své zuby špatně, aniž by si to nějak zvlášť připouštěl. Zuby, to je úsměv a úsměv, to je zdraví. Jako by to všechno spolu úzce ale o to důležitěji souviselo. Základní péčí, byť trochu nepříjemnou, bývají pro někoho neoblíbené pravidelné návštěvy a prohlídky u stomatologa.

Důležitý základ

Pravidelná a zároveň neodfláknutá hygiena se dá považovat za bezbolestný základ zdraví a především krásy. Ten, kdo ji občas ošidí, bude v pokročilém věku plakat, jak se lidově říká, „nad rozlitým mlékem“. Většinu těchto lidí bude trápit vypadávání zubů, které je způsobeno špatnou zubní hygienou a je často původcem paradentózy.

Posledních pár let se většina z nás svěřuje s problémy čištění a hygieny zubů do péče odborníků. Dobře poradit dokáží především hygienistky. Jejich počet se rok od roku zvyšuje, a proto není problém je vyhledat v každém větším městě. Všechny současně tvrdí, že nejdůležitější je zvládnout správnou techniku čištění. Krátkým a měkkým kartáčkem se to pravidelným cvikem naučí každý. Pověstný ale špatný způsob čištění, tzv. „šmrdlání“, mají zažité hlavně starší ročníky.

Nejvhodnějším způsobem čištění jsou tzv. vibrace kartáčku. Je to metoda, díky které se zubní kartáček velmi malými kroužky a postupným pronikáním vláken dobře dostává do mezizubních prostor. Tento způsob je zároveň náročný. Pro malé děti se doporučuje stírací metoda, kdy převažuje stírací pohyb kartáčku v dlouhé ose zubu. Laicky řečeno: přiložíme dětský zubní kartáček na horní dáseň a setřeme směrem dolů.

Výměna kartáčků

Jak je známo, každý zub čistíme zvlášť. Postupujeme zepředu dozadu. Důležité je věnovat pozornost i mezizubním prostorům. K jejich důkladné očistě je určena dentální nit, v případě větších mezer pak pomůže mezizubní kartáček správné velikosti.

Běžný kartáček je součástí pravidelné prohlídky zejména u dentální hygienistky. Jeho včasnou výměnu nepovažují lidé za důležitou. Kartáček po dvou až třech měsících ztrácí účinnost, štětiny se ohýbají a zostřují, což může způsobit dokonce poranění dásní.

Jak zjistíte, že potřebujete kartáček vyměnit? Přidržte ho ve svislé poloze, dívejte se na něj zezadu, a jakmile zpozorujete 1 až 2 milimetry vybočující vlákna, je nejvyšší čas pořídit si nový.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *