Tipy, jak se vypořádat s bolestí v krku

Bolest krku je velmi nepříjemný průvodní jev nemoci, nikoliv nemoc samotná. Nejčastěji přichází s angínou jsou ale i virové nemoci, při nichž může bolet v krku. 

Důvodem bolesti krku bývají i různé alergie, znečištěné ovzduší, tabákový kouř, suchý nebo  ledový vzduch, případně náhlá změna počasí. Bolest v krku bývá průvodním příznakem i závažnějších nemocí, jako je například mononukleóza. Jak se s bolením v krku vypořádat? Zkuste některé z následujících “babských” tipů.

Priessnitzův obklad

Díky zapaření urychluje proces hojení v lidském těle. Pod studeným obkladem se v prvních pár minutách v místě působení sníží teplota a dochází k zúžení cév. V druhé fázi se v průběhu 30 – 40 minut teplota stabilizuje a cévy se rozšiřují. Dalších 60 – 80 minut následuje lokální přehřátí v místě působení. Po 2 – 3 hodinách by se měl obklad sejmout a znovu přiložit se Priessnitz doporučuje minimálně po třech hodinách. Už během prvního obkladu dochází k výraznému zlepšení a bolest znatelně slábne.

Slepičí polévka

Mnoha staletími prověřený domácí lék na nachlazení a slabost pomáhá i na bolest v krku. Američtí vědci prý dokonce prokázali, že látky obsažené v slepičí (i kuřecí) polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích. Silný vývar hlavně zahřeje a posilní organismus zesláblý nemocí.

Kloktání slanou vodou

Roztok obyčejné kuchyňské soli velmi dobře dezinfikuje, tedy i bolavá ústa a krk. Zároveň vyplachuje choroboplodné zárodky. Stačí, když ve sklenici vody (teplotu si každý nastaví tak, jak mu vyhovuje) rozpustíte půl lžičky soli. Tímto roztokem několik minut kloktejte v průběhu dne každé dvě hodiny, dokud bolest v krku nezmizí.

Bylinková kloktadla

K léčbě infekcí horních cest dýchacích pomáhá řada bylinek. Ty můžete užívat ve formě sirupů, čajů nebo odvary z bylinek kloktat. Právě kloktání je pro boj s bolestí v krku účinné. Z bylinek, jimiž infekci v krku zmírníte, použijte třeba šalvěj, třapatku (echinacea), jitrocel, tymián a podobně.

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *