Tajemství zdravého života 5. díl

Napsal

Nápoje a příchutě mohou podpořit nebo zničit váš plán na hubnutí možná ještě více než ostatní druhy potravin. Často totiž obsahují skryté kalorie, cukr a další nezdravé složky. Pokud pijete hodně čaje, kávy a koly, přijímáte kofein, který vaše tělo připravuje o důležité minerály, jako je například hořčík a zároveň omezuje vaši schopnost přijímat vitamíny.

Pozor na sůl a cukr

Příchutě se používají prakticky ve všech potravinách, kromě základních syrových surovin. I poměrně jednoduché a zdravé jídlo, jako je bochník chleba nebo konzerva pečených fazolí, obsahuje sůl i cukr. Každý, kdo chce zhubnout, určitě ví, že se má vyhýbat cukru, ale i sůl může představovat problém.
Pomineme-li fakt, že větší množství soli zvyšuje riziko zvýšeného krevního tlaku, je zde také nepříznivý vliv na zadržování vody, což vede k nadýmání. Své touhy po cukru a soli se můžete zbavit pokaždé, když je použijete při vaření nebo ochucení jídla, dejte o něco menší množství a vaše chuťové buňky se překvapivě rychle přizpůsobí.

Tipy pro zdravé hubnutí

V supermarketech se vyhněte polotovarům a upraveným potravinám. Tato jídla jsou plná tuků a cukrů. Raději kupte jednotlivé čerstvé a syrové potraviny.

Denně vypijte 8 sklenic vody. Některé můžete nahradit bylinkovým čajem. Povzbudíte pomalé trávení a omezíte hromadění toxinů.

Všechno jídlo jezte s mírou, kromě zeleniny – té si naložte na talíř, kolik chcete.

Pokud dostanete hlad mezi hlavními jídly, místo čokoládové tyčinky nebo oplatky snězte raději zdravou přesnídávku. Zvolte banán nebo jiné ovoce, několik ovesních koláčku, nebo nízkotučný jogurt.

Investujte také do krokoměru a počítejte kroky – snažte se udělat 10 tisíc kroků denně.

Na jídlo se vždy soustřeďte – jezte pomalu, nesledujte při jídle televizi a nejezte při chůzi.

Jezte pestrou stravu, aby vás od diety neodradila jednotvárnost.

Pokud vás trápí nadýmání, je možné, že nesnášíte některé potraviny. Zkuste vynechat ty nejpodezřelejší a pak je znovu zařaďte do svého jídelníčku, abyste odhalili pachatele – může jít o pšenici, mléčné výrobky, citrusové plody i vejce.

Veďte si deník o svém jídelníčku a úbytku hmotnosti, abyste si udrželi motivaci a zároveň mohli snadno identifikovat případné problémy.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *