Jak upéct vepřové koleno

Pečené vepřové koleno je často vyhledávaná hospodská pochoutka, podávaná tradičně s křenem, hořčicí a chlebem. Mnoho lidí chodí na vepřové koleno do restaurace, protože mají obavy, že je jeho domácí příprava příliš složitá, a tak si na něm raději pochutnají v restauraci, nežli doma. Opak je pravdou. 

Příprava tohoto jídla je sice dlouhá, ale vůbec ne náročná. Vepřové koleno si získalo obrovskou přízeň všech labužníků a tak jistě sklidíte úspěch, pokud pečené koleno nabídnete na letní zahradní oslavě s pořádně vychlazeným pivem.

Ingredience

  • vepřové koleno
  • voda
  • sůl
  • mletý pepř
  • 2 ks bobkový list
  • 10 ks celý pepř
  • 3 ks nové koření
  • 1 ks cibule
  • 1 ks česnek

Tip: Na pečení bývají lepší kolena zadní, jsou masitější a tučnější. Přední mají méně svaloviny, jsou menší a libovější.

Postup

Na koleni kolem dokola nařízneme kůži, vložíme ho do hrnce a zalijeme vodou tak, aby bylo zcela ponořené. Přidáme koření – sůl, bobkový list, nové koření a kuličky celého pepře. Koleno vaříme na nižším stupni doměkka (přibližně 2 hodiny, ale záleží na velikosti). Maso se nesmí rozpadat a kůže se nesmí trhat. Lepší je vařit kratší čas a potom o to déle a na menší teplotu péct.

Uvařené koleno vyjmeme z hrnce a vložíme do pekáče, kde ho posypeme mletým pepřem. Mezitím si předehřejeme troubu a na 180°C. Dáme péct na 40 minut, koleno podléváme vzniklým vývarem. Na dně pekáče je nutné stále mít trochu tekutiny, aby se maso na dně pekáčku nezačalo připalovat.

Teď přichází na řadu cibule a česnek. Cibuli oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka. Česnek neloupeme, celou paličku česneku vezmeme a přeřízneme napůl. Po výše zmíněných 40 minutách pečení přidáme do pekáče nakrájenou cibulku i obě poloviny česneku ve slupce. Dáme péct na dalších 10 minut bez víka, aby se vytvořila kůrka. Ta se dělá vždy až nakonec. Nejprve si tedy zkontrolujte, že je maso opravdu měkké, teprve potom můžete vykouzlit křupavou kůrku.

Koleno můžete podávat na dřevěném prkénku s připraveným nožem, kdy si každý strávník maso sám odřízne. Upečený česnek vymačkáme na talíř a podáváme k masu společně s pečenou cibulkou, strouhaným křenem, nakládanými okurkami, chlebem a hořčicí. Přidat můžete i různé omáčky.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *