Recept na nespavost – vyspěte se dorůžova

Napsal

Kdy načerpáte nejvíce sil? Během spánku, proto se nedejte ničím a nikým rušit. Při dnešním rychlém životním tempu, kdy jsme neustále vystaveni tlaku, je posilující spánek obzvlášť důležitý. Proč však tak často trpíme nespavostí a různými dalšími poruchami?

Co se děje, když spíme

Vědci stále plně neobjasnili celý mechanismus spánku. Zjistili, že v mozku jsou jakási „spánková centra,“ která řídí čas odpočinku i bdění. Potřeba spánku je individuální a mění se. Mnoho lidí, zvláště ve starším věku, si dělá starosti, že spí málo. Je to však přirozené, protože s přibývajícím věkem se procesy probíhající v těle zpomalují a potřeba dlouhého nočního odpočinku se snižuje. Ti, co pravidelně relaxují, potřebují také méně spánku a naopak při stresu či nemoci se potřeba zvýší.

Nespavost

Problémy s usínáním, neklid během noci a časné probouzení mohou mít řadu příčin. S nespavostí se ve svém životě setká každý, zhruba 10 procent lidí však trápí těžké poruchy. Co dělat? Po tabletce na spaní sáhněte jen výjimečně. I když se vyspíte, příliš osvěžení se cítit nebudete. Léky nám pomohou přestát náročné období, ale trvalé řešení neposkytují, neboť přirozený cyklus spaní a bdění mohou při delším užívání ještě zhoršit.

I když preparáty nové generace téměř nejsou návykové, upadat do spánku rychlým utlumením centrálního nervového systemuje pro tělo nepřirozené. Vždy je daleko lepší řešit problémy, které nás o spánek okrádají. Máte-li potíže s usínáním dlouho, poraďte se se svým lékařem. Možná vás odešle do spánkové laboratoře.

Chorobná spavost

Nadměrný spánek doprovázený pocitem neustálé únavy může být také na obtíž. Bývá známkou deprese a také velmi často provází celkový nedostatek energie.

Noční můry

Objevují se jako doprovodný znak úzkostí. Občas potkají většinu z nás, ale problémem se stávají tehdy, jestliže se vyskytují po delší období. Jakmile se s tím, co nás trápí, vyrovnáme, většinou se klidný spánek obnoví. Děsivými sny nejvíce trpí malé děti. Nejprve je třeba je utěšit a později s nimi o všem v klidu promluvit. Po našem vlídném slově a ujištění, o bezpečí většinou u dětí odezní.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *