Prochladli jste? Tyto čaje vás zahřejí a pomohou urychlit léčbu

Napsal

S podzimem přichází období nachlazení a rýmy, kterému se vyhne jen málokdo z nás. Takové nachlazení ale nevyžaduje žádné zvláštní léčení a léky, mnohdy postačí jen bylinkový čaj. 

Nachlazení se může projevit různými příznaky, z nichž mnohé se podobají příznakům chřipky. Bývá to kašel a nepříjemné bolení v krku, rýma, může se objevit i zvýšená teplota. Je dobré i s nachlazením zůstat raději pár dní v posteli a pořádně ho vyležet – hezky s knihou a šálkem bylinkového čaje. A jaký čaj si uvařit na konkrétní potíže?

Lipový čaj

Úžasně voní, moc dobře chutná a pomáhá právě při nachlazení, při zvýšené teplotě a také na celkové posílení imunity. Působí protizánětlivě a během chvilky vyvolá pocení, zahání bolest hlavy a uklidňuje. Lipový čaj má také mírně močopudné účinky a vyvolává pocení.

Čaj z květu černého bezu

Černý bez má podobné účinky jako lípa: pomáhá při horečnatých stavech, při kašli a celkově na posílení imunity. Je bohatý na vitamín A, B1, B2, B3 a C, má antioxidační a protizánětlivé účinky. Poradí si s počínající virózou.

Heřmánkový čaj

Heřmánek působí jako dezinfekce, takže vám pomůže zvládnout nejen virózy, ale samozřejmě také rýmu, kašel a celkově nachlazení. Nejen že posílí imunitu, ale má i uklidňující účinky, takže harmonizuje mysl. Čaj z této všeobecně rozšířené voňavé bylinky se doporučuje pít i jako preventivní opatření, mohou ho dokonce i kojenci.

Jitrocelový čaj

V lékárně je k dostání jitrocelový sirup na kašel, při nachlazení a bolesti v krku vám pomůže i čaj z této bylinky. Jitrocel kopinatý obsahuje látku, která pomáhá odkašlávat hlen tím, že mění jeho viskozitu. Má také protizánětlivé účinky, používá se například, když se vám v ústech objeví afty.

Šípkový čaj

Možná si ho pamatujete z dětství, babičky nám ho vařily s oblibou – čaj z vlastnoručně nasbíraných a usušených šípků. Šípková čaj pomáhá právě při nachlazení, rýmě, bolesti hlavy či při kašli. Jeho vysoký obsah vitamínu C posiluje v zimě imunitu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.