Jak na chřipku bez zbytečné chemie

Napsal

Do České republiky dorazila opět chřipková epidemie. Chřipka, virové onemocnění dýchacích cest, je velmi nakažlivá a nevybírá si. Bez milosti postihuje jedince všech věkových skupin. Pokud vás skolila chřipka do postele, máme pro vás alespoň několik tipů, jak s viry bojovat, abyste byli dříve fit.

shutterstock_118647259

Zahřejte se zevnitř

„Pijte hodně tekutin, nejlepší je čistá voda a minerálky. Důležité jsou také horké tekutiny (čaje, zeleninové a masové vývary), které váš organismus hydratují, zahřejí a zároveň vyplaví toxiny,“ doporučuje PharmDr. Arndt z webu Prozdravi.cz. Při chřipce je navíc velmi důležité dodržovat pitný režim, protože vodu ztrácíme pocením. Tekutiny stačí doplňovat po malých dávkách, ale po celý den. Celkem byste měli vypít denně alespoň dva litry tekutin.

Vdechujte eukalyptovou silici

„Máte-li zablokovaný nos a dutiny a nosní kapky nepomáhají, napusťte do hrnce vodu, zahřejte ji k varu a přidejte pár kapek eukalyptového oleje. Důležité je přidat opravdu jen několik málo kapek. Nakloňte se nad hrnec, přes ramena a hlavu přehoďte ručník, ať pára zbytečně neutíká kolem, a inhalujte několik minut eukalyptovou páru,“ popisuje doktor Arndt. Pořídit si můžete také inhalační mast proti nachlazení a potírat jí spánky a čelo, nebo ji inhalovat rozpuštěnou ve vodě. Obsahuje eukalyptový olej, mentol a kafr, které se při styku s teplou pokožkou uvolňují a usnadňují dýchání. Ulevuje při rýmě i kašli.

Pijte vitamíny – zeleninové šťávy

Zařaďte do pitného režimu stoprocentní ovocné a zeleninové šťávy. Vitamíny, které obsahují, podpoří imunitní systém v jeho boji s nemocí a uzdravíte se rychleji. Dodržujte také známou poučku o pěti porcích ovoce a zeleniny denně. Citrusové plody dokáží díky obsahu vitaminu C s viry pořádně zamávat.

Mlsejte med

Med má téměř zázračné schopnosti ničit řadu mikroorganismů, takže se mu někdy přezdívá přírodní antibiotikum. Je důležité začít ho užívat už při prvních příznacích nemocí a pravidelně několikrát denně až do úplného vyléčení. Pamatujte si však, že med nepatří do horkého čaje, protože při teplotách vyšších než 50 °C se ničí jeho účinné látky.

Zázračný lék – česnek

Spolkněte denně několik stroužků česneku. Polykáte-li jej vcelku nebo na dvě části, z typického zápachu nemusíte mít strach. Aromatické silice se uvolňují pouze lisováním či drcením. Zapijte jej vodou, jako když polykáte pilulku. „Česnek totiž působí jako přírodní obdoba antibiotik a navíc posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá mu v boji s řadou bakterií a virů,“ vysvětluje Dr. Arndt z Prozdravi.cz. Případně můžete zvolit česnek v tabletách.

Vsaďte na grep

Extrakt z grapefruitových jader je jedinečná substance s antibiotickými účinky, která zabraňuje množení bakterií, virů a plísní. Třapatka nachová má zase prokazatelný vliv na zvyšování nespecifické imunity organismu a umí v těle hubit viry. Obě přírodní léčivé látky najdete v kapslích Grepofit, který pomáhá při chřipce, angíně a rýmě, protože utišuje kašel a bolest v krku, aktivuje imunitu a zkracuje průběh onemocnění.

Share