Stop dietám! 5 pravidel zdravého hubnutí – 2.díl

Napsal

Stop dietám! 5 pravidel zdravého hubnutí - 2.dílV minulém díle jsme vám poradili, jak si můžete změřit svě tělesné proporce a že důležitější než kolik vážíte je váš obsah tuku v těle. Nyní se zaměříme na další nepostradatelné fakty ke zdravému hubnutí, díky kterým budete ke své štíhlé postavě zase o krok blíže.

5 Pravidel, aneb hubneme bez diet

3) Nezapomínejte na hladinu cukru v krvi

Čím vyšší je po jídle vzestpu hladiny cukru v krvi, tím hlubší je pak její pád a vy máte následně větší hlad. A to je samozřejmě špatně! Zásadním pravidlem při hubnutí je dodržovat striktní pravidlo – a sice vyhýbat se potravinám s vysokým glikemickým indexem. Pro začátek můžete například pečivo nahradit celozrnným, brambory místo pečení v troubě uvařit a těstoviny nechávat trochu tvrdší, jelikož je tělo lépe zpracuje a vy budete zasyceni na delší dobu. Je pochopitelné, že by z jídelníčku měly zmizet i všechny sladkosti a alkoholické nápoje, například likér nebo pivo. Uvidíte, že jakmile tyto budiče hladu ze svého jídeníčku vynecháte, budete méně pociťovat chuť se opět najíst.

4) Méně je někdy více – jezte menší dávky vícekrát denně

Věřte, že pokud konzumujete stejné množství jídla se stejným energetickým obsahem a stejným obsahem živin, na vaše hubnutí to nebude působit tak efektivně než kdybyste si rozdělili denní jídlo na 5-6 dávek – samozřejmě že v menším množství. Zásadní chybou v hubnutí je však i vynechávání nejdůležitějšího jídla dne,  a sice snídaně. Pokud snídáte koláčky, koblihy nebo samotné ovoce, brzy dostanete hlad, jelikož tyto potraviny mají nízký glikemický index. Samotná snídaně by měla pokrýt 20% denní dávky energie. Proto si vybírejte pochutiny s vysokým obsahem bílkovin, které dokážou na dlouhou dobu zasytit. Zkuste například krůtí šunku spolu s celozrnným pečivem – právě taková snídaně by měla v našem jídelníčku převažovat. Nesmíte zapomínat ani na snídaně, protože ty jsou při hubnutí velmim důležité, ale právě na ně se tak často zapomíná. Svačte hodně mléčných výrobků – například kefíry, jogurty nebo jogurtová mléka. Nikdy nesvačte jen samotnou zeleninu nebo ovoce, přijdete k nim i bílkoviny a je jedno v jaké podobě. Pokud jste sportovně aktivní, tak si k obědu můžete lehce dopřávat (zkuste steak nebo kuře – samozřejmě že s mírou). Večeře má být v našem jídelníčku to nejlehčí jídlo dne, proto je dobré udělat si například salát. Vždy však myslete na to, že jídlo se má vychutnávat, a proto jezte pomalu. Mozku trvá zrhuba 20 minut, než získá signály, že je tělo dostatečně syté.

5) Vláknina je při hubnutí nepostradatelná

I když nejsou v nynější době vláknině přisuzovány takové účinky jako v dřívější době, faktem neustále zůstává, že při hubnutí je velmi důležitá, ba dokonce nepostradatelná. Vláknina totiž tlumí pocit hladu a zároveň brání zácpě. Například ovoce a zelenina dodává tělu vlákninu rozpustnou, která ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi. Celozrnné pečivo, rýže nebo ovesné vločky a lněné semínko zase nerozpustnou vlákninu, která udržuje funkčnost střev. Nejvyšší množství vlákniny má sója, fazole nebo lněné semínko.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *