Proč v zimě přibíráme?

Napsal

V tomto období má na náš organismus negativní vliv především zima, brzká tma a únava. Projevuje se to hlavně tím, že nás přepadávají chutě na sladké nebo lenivost jít protáhnout lidské kosti. Prostě si nezacvičíme a nezacvičíme. Místo toho si raději posedíme u svařeného vína nebo posilujícího grogu. Lze se tomu nějak bránit?

Příčin, proč se v tomto období rapidně zvyšuje naše chuť na sladké, je několik. Nejznámější příčinou, která se vyskytuje u celé populace, jsou dlouhé pauzy mezi jídly a také špatný výběr potravin z hlediska energie. Naprosto nevhodné je například snídat bílou bagetu namazanou džemem nebo nutelou. Tím pádem, podle zdravotního hlediska, se prudce zvýší hladina glykémie a ta následně způsobí pokles hladiny cukru v krvi. Výsledkem je, že pak máme celý den neskutečnou chuť na cukry a další dobroty.

Jak se můžeme bránit

1. Nejlepší způsob, jak předejít poklesu hladiny krevního cukru, je jíst minimálně pětkrát denně.
2. Důležité také je, aby naše strava byla bohatá na živiny. To znamená, aby se v každém jídle nacházela potravina bohatá na sacharidy s nízkým glykemickým indexem, potravina obsahující bílkoviny. Nesmíme zapomenout jíst denně také zeleninu a ovoce.
3. Pokud trpíme poruchou zvanou deprese, pomůžou nám potraviny jako jsou ryby, řepkový olej nebo lněné semínko.
4. Velký důraz kladou lékaři na to, aby v každém denním jídelníčku bylo zařazeno mléko a samozřejmě mléčné výrobky (jogurty, sýry).
5. Dalším zdravým jídlem, které by mělo patřit k základu obživy je kuřecí a krůtí maso, vejce a pro nás zatím trochu exotické krevety a další plody moře. Velice zdravé a prospěšné pro náš organismus jsou ovesné vločky, sójové výrobky, mandle, lískové oříšky nebo třeba jablka a banány.
6. Nemělo by se zapomínat ani na pravidelné cvičení. Ale jak se říká, všeho s mírou. Pokud budete přehánět intenzitu cvičení na úkor svého organismu, docílíte opět zvýšené chuti na sladké.
7. Důležitý je také dostatečný pobyt venku za denního světla. Tím podpoříte produkci hormonu serotoninu.
8. Nepřípustné ba nevhodné je nesnažit se příliš pracovat v noci a krátit délku spánku. Po probdělých nebo poloprobdělých nocích se opět zvyšuje chuť k jídlu, zejména ke sladkostem

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *