Nejen při hubnutí je skvělá zelenina

Napsal

Snížit poNejen při hubnutí je skvělá zeleninadíl tuku v jídle se vám snadno podaří, jestliže se zaměříte na potraviny, které neobsahují žádný tuk. To je hlavně zelenina, salát, brambory a ovoce, ale také luštěniny, chleba, těstoviny a rýže. Ze všech potravin má tato skupina nejvyšší obsah živin. Což znamená, že v poměru k energetickému obsahu mají tyto potraviny potřebných živin nejvíce.

Právě zelenina, salát, brambory a ovoce obsahují extrémně málo kalorií a samy i při hojné spotřebě absolutně neškodí vaší postavě. Samozřejmě se předpokládá úprava bez tuku.

Síla zdraví je v rostlinách

Není novinkou, že ovoce, zelenina, luštěniny, obilí, ořechy a semínka obsahují tak zdravé látky jako vitaminy, minerály, uhlohydráty a vlákninu. Kromě toho však mají jednu velkou přednost. Poskytují totiž také vysoce účinné sekundární rostlinné látky. To jsou přírodní barviva, aromatické a chuťové látky, které mají obrovský vliv na vaše tělo : povzbuzují imunitní systém, ničí zárodky nemocí, mohou snížit hladinu cholesterolu a chrání vás před rakovinou a kardiovaskulárním onemocněním.

Pět za den

Všichni, kdo chtějí zhubnout, by se měli držet zásady pět za den. S pěti porcemi ovoce a zeleniny denně ( tři porce zeleniny, včetně salátu, a dvě porce ovoce) se velmi lehce zbavíte několika kil a přitom uděláte hodně pro své zdraví. Pět porcí znamená pětkrát plnou hrst.

Jak na to

Ráno začněte kouskem ovoce s müsli nebo houskou a dopoledne si dejte jako svačinku jablko, pomeranč nebo sušené ovoce, podle ročního období. K obědu si jako předkrm vychutnejte lahodný salát a k hlavnímu jídlu porci zeleniny. K večeři si můžete naplánovat například chleba s tvarohem a rajčaty, okurkou nebo paprikou. Porci ovoce nebo zeleniny můžete nahradit 250 ml čisté přírodní šťávy.
Prostřídejte různé druhy ovoce a zeleniny. Čím pestřejší jídelníček, tím lépe. A nezapomeňte, že nejvíce zdravých látek se nachází v syrovém přírodním bohatství.

Uhlohydráty

Ovoce a zelenina, obilné vločky, celozrnný chléb, celozrnné těstoviny, přírodní rýže a luštěniny obsahují také mnoho komplexních uhlohydrátů. Nazývají se komplexní proto, že jsou slouženy z mnoha malých částí, jsou to molekuly glukózy. Při látkové výměně se štěpí jen velmi pomalu.
Strava s velkým podílem těchto uhlohydrátů má mnoho výhod. Díky spoustě vlákniny obsahuje i velmi málo kalorií. Navíc nám dodá pocit sytosti, a tak chrání před náhlým hladem. Komplexní uhlohydráty udržují také hladinu cukru v krvi konstantní a stabilizují vaši výkonnost.
Dalším plusem je, že tyto potraviny obsahují také velmi mnoho živin, takže na jeden gram připadá spousta vitaminů, minerálních a sekundárních látek.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *