Jóga – proč jste ji ještě nezkusila?

Napsal

Mnoho lidí netuší, co přesně si o józe vlastně myslet. Je to s ní trochu jako s olivami – buď ji milujete, nebo vás moc nenadchla. Jen málokdo se józe věnuje jen napůl. My vám řekneme, proč si ji oblíbit a dělat od srdce.yoga2

 

Říkáte si, proč jste na jógu ještě nikdy nezašla? Je to jednoduché. V dnešním uspěchaném světě vás stojí více námahy uklidnit tělo a mysl a soustředit se na dokonalé provedení každé polohy, než na rychlé skákání do rytmu hudby třeba při aerobiku. Jóga je především o harmonii duše a těla, nevypnete při ní stejně jako při rychlém sportu, ale naučíte se lépe chápat a vnímat reakce svého organismu.

Přestože byste to neřekla, ve skutečnosti se při józe můžete pěkně zpotit. Vždycky záleží na tom, který typ cvičení si vyberete. A v tomto případě je jóga v podstatě bezbřehou studnicí. Pokud chcete spíše posilovat, vyzkoušejte lekci powerjógy, pokud chcete protáhnout velmi ztuhlé svalstvo, udělejte si čas na bikramjógu (ale pozor, cvičí se jen v Praze a Ostravě). Jestliže potřebujete zklidnit mysl a najít ztracené dýchání, určitě zkuste klasickou hodinu jógy.

 

Neměřte se s ostatními

Jóga není silové cvičení, není rychlá, má vás hlavně zklidnit. I proto se výsledky cvičení začnou projevovat po delší době. S jógou zázračně nezhubnete, ani nebudete mít vyrýsovaný biceps. Podstatou je, že protáhnete ty svaly, o kterých jste neměla ani tušení. Teprve pak budete schopná propnout nohu, ohnout se až k zemi a udělat další množství cviků, které považujete za normální. Nešilhejte při cvičení na ostatní zúčastněné – pilujte jen a jen sebe.

yoga

 

Domácí úkoly

S lekcemi začněte vždy pod vedením někoho zkušeného. Měl by vám vysvětlit nejen jednotlivé postoje, ale také filozofii cvičení, díky které budete lépe chápat, co vlastně se svým tělem děláte. Jednotlivé pozice si ale klidně procvičujte doma. Budete mít pak v hodině lepší pocit, navíc se budete rychleji posouvat dále.

Pamatujte, že před hodinou byste neměla příliš jíst, aby vás jídlo v žaludku netlačilo a nedělalo se vám špatně. Pokud máte před cvičením opravdu velký hlad, zažeňte jej banánem nebo musli tyčinkami.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *