Jak pracuje tělo při cvičení

Napsal

Jak pracuje tělo při cvičeníUrčitě si každý člověk rád zajezdí na kole, na bruslích nebo se jen tak projde, proběhne nebo si s kamarády zahraje nějakou míčovou hru. Napadlo vás někdy, jak při takových činnostech pracuje tělo? Přeci jen člověk poskakuje, různě pohazuje rukama, vykopává nohama a orgány v organismu nejsou přilepené. Pojďme si o této zajímavosti něco povědět.

Svaly a jejich úkoly

Jednotlivé svaly i skupiny (hladké, kosterní, posturální a fyzické – od sebe s liší stavbou, typem vláken i cévním zásobením) jsou vytvořeny tak, aby vykonávaly určitou funkci. Abyste necítili bolest zad, je třeba mít všechny svaly v rovnováze, v harmonii. Pokud je rovnováha narušena v určité části, projeví se i na zdánlivě vzdálených místech těla. V tom případě hovoříme o tzv. svalových dysbalancích. Určité svaly nebo jen jejich části pak mají zvýšené napětí, dojde ke zmenšení cévního zásobení a je zhoršená výživa svalových buněk.

Svaly jsou tzv. přiškrceny a je jim znemožněna jejich přirozená funkce. Naopak jiné svaly jsou oslabené, nevykonávají dostatečně svou funkci, a tím podporují další přetěžování těch skupin, které již jsou ve zvýšeném napětí. Jakmile se naučíte špatně cvičit, špatně sedět u pracovního stolu, vzniká tzv. vadný stereotyp. To znamená, že pracuje sval, který právě nemá. Tím se vaše svalová dysbalance prohlubuje a může působit další zdravotní problémy.

Klouby mohou omezit přirozený pohyb

Každý kloub v těle má podle anatomického tvaru dán svůj přirozený rozsah pohybu do stran. Pokud dojde svalově k zamezení přirozeného pohybu, dojde k omezení pohybu i v kloubech. Když tedy nefungují svaly, nefungují dobře ani klouby a samozřejmě dochází také ke změnám uvnitř těla.

Zpočátku nepozorujete žádnou změnu, ale časem zjistíte, že se vám špatně dýchá, že krevní oběh v dolních končetinách vázne, a tudíž máte problémy s otoky dolních končetin, povadlé břicho nefunguje jako prostředek pro správnou masáž břišní dutiny, trávicí soustavy a nepracuje tak, jak má.

Vzruchy, které jsou vedeny do centrální nervové soustavy ze svalů, dávají jasně najevo bolestí, že někde je něco v nepořádku. Vše je totiž jako řetěz. Nefunguje-li něco, buďte si jisti, že časem se nakupí další problémy, jež svaly, orgány, funkce postupem dovedou k nějakému degenerativnímu onemocnění. Proto je důležitá prevence nemocí zejména správným, vědomým a řízeným pohybem.

Bolest, křeče či třesy ve svalech jsou první známkou toho, že člověk špatně cvičí. Aby nedocházelo k dalšímu ničení organismu, například křivení zad a páteře, poraďte se o správném držení těla při cvičení a sportování s praktickým lékařem či rehabilitačním odborníkem.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *