CRP test, co z něho dokážete zjistit

Napsal

CRP (C-Reaktivní Protein) je sloučenina, která se tvoří v játrech a dá se využít při diagnostice mnoha nemocí. Je totiž významným indikátorem, díky němuž zjistíme, jestli je v těle zánětlivé onemocnění a jestli jsou nutná antibiotika.

O nadužívání antibiotik už toho bylo napsán dost, přesto je někteří lidé stále považují za lék na všechno a jsou nespokojení, když jim je lékař nepředepíše. jestliže se ale antibiotika berou v situaci, kdy to není nutné, dochází ke dvěma nežádoucím aktivitám: bacily se stávají na antibiotika rezistentní a organismus naopak všechna antibiotika oslabuje, protože kromě těch špatných bakterií ničí zároveň i ty dobré, které nám pomáhají.

Jak provést CRP test

Dříve se tento test používal jen v ordinacích, dnes máte možnost udělat si ho i doma. Testery CRP dokážou stanovit hladinu C-reaktivního proteinu z kapky krve na prstu. Ta se nasaje do malé sterilní pipety a následně vloží do přístroje, který změří hladinu CRP. Tento způsob je pro pacienta podstatně méně zatěžující než klasický odběr žilní krve a výsledek je naprosto stejný.

Jaké jsou další výhody domácího testování? Především to, že nemusíte na výsledek čekat dlouho, protože ho vyhodnotí přímo přístroj a vy s ním nemusíte nikam do laboratoře. Teprve z výsledku usoudíte, jestli je nutné brát dítě k lékaři, tedy do čekárny přeplněné nemocnými dětmi. V mnoha případech můžete své potomky ušetřit nákazy od ostatních dětí.

Co se zjistí CRP testem

Tento rychlý jednoduchý test zjistí několik důležitých věcí:

  • zjistí, zda je nutná návštěva u lékaře
  • odhalí rozvíjející se zánět v bolestivých částech těla
  • budete vědět, zda je potřeba nasadit antibiotika
  • budete moci sledovat účinky nasazených antibiotik v případě léčby

V praxi to znamená, že snadno odhalíte, jestli máte angínu, zánět středního ucha nebo například zánět průdušek. Nemusíte hádat podle symptomů, jestli jde “jen” o virózu, na níž antibiotika neúčinkují, nebo se skutečně jedná o nemoc, na níž zaberou.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *