4 tipy pro zlepšení sebevědomí

Napsal

Míra sebevědomí ovlivňuje kvalitu našeho života, ať už to, jak dokážeme navazovat vztahy, nebo v oblastech jako je úspěch, kariéra, vnímání štěstí ve svém životě nebo v řadě jiných oblastí. Pokud je naše sebevědomí nízké, ztrácíme odvahu ve svém životě cokoli vybudovat nebo změnit k lepšímu. Prostě si nevěříme.

Nízké sebevědomí jak dlouhodobý problém může dokonce stát za vznikem některých duševních chorob, například za depresí či chorobnou úzkostí. Pocit beznaděje, neschopnosti změnit svůj život, je často vstupenkou do začarovaného kruhu, z něhož se dostanete jen ve chvíli, kdy si konečně začnete věřit. A jak si sebevědomí zlepšit?

Zbav se lidí, kteří jsou negativní

Říká se, že jsme takoví, jací jsou lidé kolem nás. Jestliže se neustále stýkáte s lidmi, kteří vás neumí povzbudit, ale naopak vás utvrzují v nejistotě a v beznaději, úplně vám váš život toxikují. Vy už pak ani neumíte najít ve svém životě nic pozitivního. A to je velká škoda. Každý den s sebou přináší něco dobrého, je nse naučte dívat se kolem sebe.

Změňte svůj vzhled

Zajděte si ke kadeřnici a nechte si poradit, jaký střih a jaká barva je pro vás nejlepší. Zkuste také nějaké jemné každodenní líčení (zkuste to klidně podle návodného videa na internetu). Požádejte kamarádku, která se dobře obléká, ať s vámi zajde do obchodu koupit vám něco nového na sebe. Na nákup si vezměte někoho, kdo vám opravdu chce pomoci. 

Najděte si mentora

Je naivní si myslet, že tak významnou proměnu zvládnete úplně sami, jako mávnutím proutku. Spíš to bude dlouhodobý proces proměny, při němž budete potřebovat oporu a připomínání motivace, s níž jste do toho šli. Mentor nebo osobní kouč může být v tomto případě velkou pomocí.

Překonejte strach

Strach je ten nejčastější důvod, proč neumíme být sami sebou. Nejčastěji je to strach z odmítnutí a má původ v nějaké nepříjemné zkušenosti v dětství. Díky strachu se tak mnoho lidí nedokáže plně projevit, využít svůj potenciál, prosadit se v tom, co skutečně umí a žít naplno. Zamyslete se, jaké obavy brzdí vás. Začněte postupně, po malých krocích tyto obavy z vašeho života odbourávat. Vaše hranice se najednou začnou posouvat a svět se vám otevře. A věřte, s prvním drobným úspěchem přijde síla i chuť se dále zlepšovat.

Share