Proč je čtení pro vaše dítě opravdu důležité?

Napsal

V dnešní digitální době, kdy si děti před spaním nejraději pustí v televizi animovanou pohádku nebo hůře – zapnou mobilní telefon, čtení klasických knih dost upadá. Bohužel. Ale pravidelné čtení společně s vaším dítětem může mít mnoho výhod pro vás pro oba. A to nejenom fakt, že si dítko tak rychle nezkazí oči kvůli vlivu modrého světla, které každá elektronika vydává. Proto jsme pro vás připravili několik hlavních důvodů, proč je čtení s vaším dítětem tak důležité. Tak čtěte.

Sbližování se s dítětem

Už když je dítko ve vašem bříšku, věřte, že dokáže rozpoznat matčin hlas, protože jej slyší opravdu často. A to nejenom, když k němu promlouváte. Pokud budete vašemu dítku číst – stačí i pár minut denně – bez ohledu na to, jak je staré, uklidní ho to. Zároveň mu přibližujete kontakt s rodným jazykem, a to již od úplného narození. Postupem času si vaše dítě bude vážit času stráveného s vámi při objevování nových světů na stránkách. Budou zvědavé, budou klást otázky a těšit se z toho, jak proměňujete tvary písmen na stránkách ve zvuky, které dávají smysl.

Kognitivní a jazykové dovednosti

Jak již bylo zmíněno, poslech zvuků spojených se slovy pomůže rozvoji řeči vašeho dítěte. Kromě toho se pravděpodobně zlepší jejich pozornost a schopnost řešit problémy díky zvědavosti a podnětům, které přináší poznávání nových postav, zvířat a rostlin. Od narození je vhodné najít knihu s jemnými říkankami, nejlépe se zvědavými zvířátky, do nichž se dítko může vžít. Můžete zvířátka v knize přirovnávat k oblíbeným plyšákům. Dítko tak bude mít i další podnět ke hraní a simulovat příběhy v knize i naživo.

Rozvíjení fantazie

Nejenže učení se novým slovům pomáhá zvýšit sebevědomí vašeho děťátka, ale čtení a poznávání nových příběhů a všech postav, které s nimi přicházejí, jistě podnítí jeho představivost a kreativitu. Můžete pak vymyslet nějaké aktivity inspirované knihami, jako je pečení nebo procházka v lese, abyste nechali fantazii vašeho dítěte pracovat na plné obrátky. Povídejte si na procházce o příběhu, který jste naposledy četli a hledejte v okolí něco, co by se do něj dalo zakomponovat.

Porozumění kulturám

Mnoho knih a příběhů se zabývá různými kulturami a tématy, takže pomohou sociálnímu a emocionálnímu rozvoji vašeho dítěte, až vyroste. Zahraniční příběhy zkoumají témata přijetí vlastní individuality, bez ohledu na to, jak odlišně můžete vypadat od ostatních. Je to skvělý příklad toho, jak mohou příběhy pomoci dětem prozkoumat, jak se chovají samy k sobě a k ostatním, a zároveň se při tom dozvědět něco o jiných kulturách. A v dnešní multikulturní době je hodně možné, že vaše dítko bude mít ve škole zahraničního spolužáka. Mnoho dětí zezačátku neví, jak se k takovýmto dětem chovat, a často tak dochází ke školní šikaně.

Čtení a vysvětlování odlišných kultur a zvyků již od narození miminka může mít ohromný vliv na jejich následné chování, kdy si nebudou jisti, jak danou situaci a nového kamaráda přijmout.

Láska k učení

Věřte, že takové běžné čtení pro radost má větší vliv na to, zda se dítěti daří ve škole, než jeho sociální nebo ekonomické zázemí. Čtení je pro vývoj vašeho dítěte natolik důležité, že mu může nejen otevřít více příležitostí a učebních postupů, ale může mu také nabídnout skvělou formu úniku a také příjemné vzpomínky na chvíle s vámi, až bude starší.

Jak často si s vaším dítětem čtete? Není nejvyšší čas na to začít před spaním číst oblíbenou obrázkovou knížku?

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *