Jaké problémy trápí novopečené maminky 1. díl

Napsal

Každá žeJaké problémy trápí novopečené maminky 1. dílna potřebuje po porodu čas na zotavení. I když jste měla normální porod bez natržení hráze, budete se cítit celá rozbolavělá a unavená. Bude vás bolet na různých divných místech, zejména po aktivním porodu, kdy jste musela hodně spolupracovat. A vaše tělo si musí znovu navyknout na to, že už nejste těhotná : děloha se smršťuje na normální velikost, hladiny hormonů poklesly a prsa vytvářejí mléko výživě dítěte.

Řadu potíží novopečených maminek mohou ulehčit přírodní léčiva. Jsou v tomto období velice vhodná, žádné z nich totiž neohrozí kojení. Když však máte silné bolesti nebo vám dělají starost nějaké neobvyklé příznaky, neváhejte se svěřit lékaři.

Porodní bolesti

Když se děloha začíná zavinovat, může dojít ke křečovitým bolestem v břiše. Ty začínají asi tři hodiny po porodu a obvykle trvají tři dny (často i méně). Poporodní bolesti mohou být velmi silné, zejména při kojení. Po porodu druhého nebo dalšího dítěte bývají silnější, protože děloha je více roztažená.
Pro zmírnění bolestí může udělat několik jednoduchých věcí – horká lázeň nebo láhev s horkou vodou přitisknutá na břicho uvolňuje svalové napětí. Bylinkové čaje, například heřmánkový, antispasmodický nebo zázvorový vám také mohou přinést úlevu. Čaj ze sušených malinových listů, který zpevňuje dělohu před porodem, ji také pomáhá vrátit do původního stavu. Některé ženy důvěřují homeopatickému léku na bázi fosforečnanu hořečnatého. Udělá jim však dobře i homeopatikum s obsahem heřmánku.

Bolestivá poševní hráz

Poševní hráz, která se při přirozeném porodu roztáhla, je nyní bolestivá a zhmožděná. Homeopatické tablety arniky výborně hojí pohmožděniny a také vás po porodním šoku uklidní. Cvičení na posílení pánevního dna urychlí hojení, protože prokrví příslušnou oblast.
Dvě nebo tři horké koupele denně usnadňují hojení a získáte tak několik cenných okamžiků pro sebe. Do základního oleje přidejte několik kapek levandulového a tea tree oleje a směs nalijte do koupele. Okamžitou úlevu vám přinese vatový tampon napuštěný olejem vilínu virginského. Také si můžete připravit ledový obklad – vložte kostky ledu do igelitového sáčku, zabalte ho do dvou vrstev papírové nebo bavlněné utěrky, ale nepřikládejte si ho na delší dobu než deset minut.
Aby vás po močení poševní oblast nepálila, opláchněte ji vlažnou vodou. Oblast vysušte do sucha raději poklepem než tahem. Mnoho že se obává chvíle, kdy budou muset jít poprvé na stolici. Máte strach, že vám popraskají stehy? Můžete však být úplně v klidu. První pohyby střev po porodu ale budou mnohem obtížnější, když budete mít zácpu. Proto pijte hodně tekutin a jezte spoustu ovoce a zeleniny.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *