Jaké problémy provází kojící maminky 2. díl

Napsal

Kromě bolesti prsů mohou maminky na prsech trápit i různé bulky. Kojení není složité, ale ke zdravotním komplikacím bývají náchylnější maminky, které se stresují. A proto buďte v klidu. Pro růst miminka děláte vše tak, jak se má. Nechte starosti jinde, neprospívají ani vám, ani miminku.

Ucpané mlékovody

Jestliže dojde k ucpání mlékovodů, utvoří se vám na prsu malá tvrdá bulka. Nemusí vás bole, ale musíte se jí co nejrychleji zbavit, aby tam nevznikla infekce vedoucí k mastitidě. Mlékovody se mohou uspat těsnou podprsenkou nebo tím, že na prs příliš tlačíte, když chcete udělat místo pro nosík dítěte. Je to často výsledek nesprávného přikládání, kdy se v některých mlékovodech před překážkou hromadí mléko.

LÉČBA

– vyměňte podprsenku nebo přestaňte tlačit na prs
– před kojením a mezi jednotlivými krmeními si přikládejte na prsy nahřáté žínky. Některým ženám více pomáhá chladivý obklad, například sáček mraženého hrášku zabalený do ubrousku)
– snažte se kojit častěji (mléko odstříkávejte, když na něj dítě nemá chuť)
– zkuste při kojení měnit polohu, aby dítě sálo z jiného směru
– při kojení jemně přejíždějte prsty přes postiženou oblast směrem k bradavce
– před kojením udělejte několik krouživých pohybů pažemi, aby se mléko lépe uvolnilo

Překrvení

Uplyne-li dlouhá doba mezi jednolitými krmeními, může se vám v prsech hromadit mléko a ta jsou potom tvrdá a oteklá. Překrvení nastává také v případech, kdy má dítě při kojení nesprávnou polohu. Může k tomu dojít i po jednom krmení.

RADA

– před přiložením dítěte si dejte horkou koupel nebo sprchu, nebo si na postiženou oblast přiložte horké žínky, potom opatrně odstříkněte trochu mléka. Mějte na paměti, že překrvené prsy jsou velmi citlivé a snadno se pohmoždí
– před kojením proveďte pár kmitavých pohybů pažemi
– otok zmírníte přiložením studeného obkladu
– kojte často, a když dítě nebude chtít pít, mléko odstříkněte
– pomáhá také, když budete třikrát denně pít fenyklový a měsíčkový čaj

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *