Jaké hračky jsou vhodné pro kojence?

Napsal

Obcházíte hračkářství a zjišťujete, s čím by si mohl váš drobeček hrát? Nabízíme několik hraček, které u miminka rozvinou nejen sluch a zrak, ale také další smysly, jež mu pomohou orientovat se v lidském světě. Pamatujte, že novorozenci potřebují hračky už ve třech až čtyřech týden po porodu.

Pohyblivé hračky

Pohyblivé hračky udělají dítěti velkou radost. Pověste je do snadno pozorovatelné vzdálenosti – nejlépe 25 centimetrů daleko – na pravou nebo levou stranu. Kojenci totiž většinou leží s hlavičkou obrácenou na jednu stranu. Až do svých tří měsíců nedokážou rozlišit barvy, proto vyberte předměty s ostře kontrastními barvami – buďto černou a blou, nebo jiné výrazné barvy.

Zrcátko

Kojence fascinuje jejich vlastní odraz – i když si až do jednoho roku neuvědomují, že se vlastně dívají na sebe. Vybírejte měkké hračky nebo knížky, na které je připevněno speciální nerozbitné zrcátko.

Kárované vzory

Kojence budou přitahovat geometrické černobílé vzory, proto se snažte sehnat leporela nebo měkké hračky s tímto vzorem. Také můžete sama nakreslit jednoduché obrazce na papír a nalepit je na stěnu vedle košíku s plínkami nebo postýlky.

Chrastítka

Protože kojenci milují zvuk, rádi si hrají s chrastítky. Pohybováním chrastítka si dítě pomáhá spojit příčinu a následek, když si uvědomí, že zatřese-li se chrastítkem, vydává zvuk.

Podložka na hraní

Podložka na hraní bude vašemu dítěti poskytovat potěšení dlouhé měsíce. Když leží na bříšku, může se zájmem pozorovat různou strukturu, barvy a někdy i zvuky. Když leží na zádech, má dost prostoru na kopání a hračky, na které se může dívat, bouchat do nich a dotýkat se jich. Pověste hračky na různá místa v pokojíčku, aby se na ně snažilo dosáhnout.

Vyzkoušejte zrak i sluch miminka doma

Zrak i sluch dítěte bude kontrolovat lékař na pravidelných prohlídkách, ale je důležité, abyste s dítětem zašla na vyšetření v případě, kdy se domníváte, že má problém se zrakem nebo se sluchem. Řada problémů se dá napravit, když jsou podchyceny včas. Sluch můžete dítěti zkontrolovat několika způsoby. Nepropadejte panice, pokud nereaguje. Může být právě zaujato něčím jiným, nebo je jen unavené či rozptýlené. V tom případě nepokračujte, vzdejte to a zkuste to jindy.
0 – 3 měsíce – zatleskejte rukama dítěti nad hlavou, ale ne přímo u ucha. Jestliže zareaguje, je jeho sluch normální.
4 – 6 měsíců – zavolejte na ně jménem, abyste viděla, jestli se k vám otočí. Kojenci v tomto věku by se také měli otáčet za zdrojem neobvyklého zvuku – zkuste zaťukat na sklenici vidličkou nebo udělat pištivý zvuk.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *