Běžné problémy u novorozenců

Napsal

Běžné problémy u novorozencůI ten nejpřirozenější porod bez komplikací je pro novorozence vyčerpávající. Hlavně fáze, kdy je vypuzován a mačkán úzkými porodními cestami. Není proto divu, že je často posetý modřinami či skvrnkami a někdy má dokonce oči zalité krví. Tyto malé vady po několika dnech zmizí a není třeba je nijak léčit.

Když přijdou na řadu kleště či přísavka

Pokud se při porodu museli použít kleště nebo přísavka, může být hlavička novorozence po určitou dobu poněkud deformovaná. I tady však dochází k nápravě přirozenou cestou. Po asistovaném porodu může novorozenec několik dní trpět bolestí hlavy, proto může častěji plakat než normálně. Tento stav však bude vyžadovat více chování a péče. Je-li dítě podrážené, jemná masáž drobného tělíčka mu jistě uleví. Také stojí za to vzít dítě k lebečnímu osteopatovi, který dokáže napravit některé lebeční distorze.

Mateřská znaménka

Některé děti se narodí s mateřským znaménkem, které je trvalé. Tři děti z tisíce mají růžovou nebo červenofialovou skvrnu. Často se objevuje na tvářičce a někdy se přičítá určitým zdravotním problémům, například epilepsii. Pro rodiče je stresující, když se dítě narodí s tímto druhem mateřského znaménka a trvá dlouho, než se s tím smíří.
Avšak tyto skvrny se dají léčit laserem, který dokáže radikálně zlepšit vzhled miminek. Někdy se dítě narodí s hnědým znaménkem, které vystupuje nad povrch kůže. V tom případě ho musíte sledovat. Kdyby měnilo barvu, tvar nebo velikost, určitě vyhledejte lékaře. Tento typ znaménka se dá chirurgicky odstranit, pokud by hrozilo nějaké vážnější nebezpečí.

Dočasná znaménka, skvrny a vyrážky

Znaménka ve tvaru čapího zobáku se tak nazývají proto, že je podle pověsti způsobil zobák mýtického čápa, který nosil děti. Jsou to růžové nebo červené skvrny na čele, víčkách nebo vzadu na krku, které při pláči dítěte ztmavnou. Postupně blednou, ale někdy trvá až dva roky, než zmizí úplně.
Jahodové skvrny jsou zpočátku ploché, ale postupně se zvětšují a zvedají na povrch kůže. Mohou se objevit hned po porodu nebo o několik dní později. Obvykle mizí, když jsou dítěti dva nebo tři roky. Tzv. mongolské skvrny jsou modré nebo šedivé fleky, které se objevují na zadečku nebo na zádech. Jsou obvyklé zejména u novorozenců černošského nebo asijského původu. Mizí většinou do jednoho roku.
Většina nemluvňat trpí v prvních týdnech života menšími kožními problémy. Vyrážka z horka (malé červené pupínky) je velmi běžná, protože v tomto věku jsou jejich potní žlázy ještě nedokonale vyvinuté a nedokážou dostatečně regulovat teplotu.
Jsou-li potní žlázy ucpané, objeví se dítěti na těle drobné bílé pupínky (potničky). Během několika málo týdnů samy od sebe zmizí. Nesnažte se je vymačkávat, zanesla byste do nich infekci.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *