Komunikace ve vztahu je klíčová. 7 rad, jak najít společné porozumění

Napsal

Všichni si přejeme mít se svým partnerem pohodový vztah: rozumíme si, o všem si otevřeně povídáme, souhlasíme jeden s druhým. Jenže realita je často úplně jiná a těch chvílí, kdy opravdu souzníme, je jen hrstka. Můžeme opravdu dosáhnout vzájemného porozumění?

Rozumět jeden druhému by vlastně nemělo být tak těžké, jak to vypadá. Stačí uvědomit si, že oba dva od vztahu očekáváme totéž: důvěru, podporu, respekt a také ohleduplnost. A nad tím vším je komunikace, ta je ve vztahu velmi důležitá. 

Pravidla komunikace ve vztahu

  1. Naslouchejte partnerovi aktivně. Velmi často upadáme do rutiny a i když se zeptáme, jaký měl den, odpověď vlastně ani nevnímáme. Někdo už se po čase ani neptá. Jako by přestalo být důležité, co prožívá ten, kdo je nám ze všech lidí nejblíž. Zajímejte se skutečně o to, jak prožívá den váš partner, pokládejte mu otázky a reagujte na odpovědi.
  2. Hlídejte si, jak působíte na partnera. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vás vnímá váš partner? Jak na něj působí váš projev? Rozuměl vám? Pochopil to správně nebo si to vztáhl příliš osobně? 
  3. Mluvte konkrétně. Ani tomu nejlepšímu chlapovi se nepodaří vyčíst vám vaše myšlenky z očí. Mluvte spolu otevřeně, vždyť ke komu jinému můžete být upřímnější?
  4. Neuchylujte se k manipulaci. Pokud myslíte jen na své potřeby, nemůžete očekávat rovný partnerský vztah. Nebuďte sebestřední a sobečtí, myslete i na toho druhého ve vztahu.
  5. Kompromisy jsou užitečné. Komunikace vede k tomu, aby se vše nastavilo tak, aby byli spokojeni oba. O tom je kompromis: nehledat vítěze, ale dohodu. I když musí každý o kousek ustoupit.
  6. Řešte vždy jen jeden problém. Když spolu o něčem diskutujete, berte jedno po druhém. Nevyřešíte pět problémů rychleji, když budete přeskakovat z jednoho na druhý A už vůbec netahejte kostlivce ze skříně.
  7. Najděte si pro rozhovory místo, kde je vám oběma dobře. Může to být zahradní houpačka, břeh rybníka, klidně i vaše společná postel, prostě místo, kde vnímáte, že k sobě máte blíž.
Share