Kolik má láska fází? Zjistěte, ve které fázi se právě nacházíte

Napsal

Lásku potřebujeme k životu všichni. Život je mnohem krásnější, pokud ho sdílíte s někým, kdo je vám velmi blízký, koho máte skutečně rádi. Láska pomáhá překonávat drobné i veliké problémy. Přesto i ten nejpevnější vztah se může ocitnout ve fázi, kde se vám chce to všechno vzdát.

Psychologové se shodují na tom, že láska, tedy vztah mezi mužem a ženou, prochází pěti fázemi. A také shodně tvrdí, že jestli zvládnete úspěšně třetí fázi, zvládnete už nejspíš úplně všechno. Jaké jsou jednotlivé fáze lásky?

Zamilovanost

Na počátku vidíme svět růžovou optikou a všechno je naprosto ideální. Naše potřeba lásky je uspokojena, mezi námi to jiskří, máme potřebu být každou volnou chvíli spolu. Je zvláštní, že do tohoto stádia se dostáváme naprosto nekontrolovaně, nevědomky a hlavně nečekaně. Vlastně je to jen chemie.

Jsme pár

V druhém stádiu už prvotní vášnivá zamilovanost opadá a nám je spolu stále hezky. Cítíme sounáležitoct, propojení, uvědomujeme si, že tvoříme pár. Společně se rozvíjíme, rosteme, pociťujeme ve vztahu jistotu. Druhá fáze už je vědomé rozhodnutí být spolu.

Vystřízlivění

Jednoho dne se probudíme a uvědomíme si, že ten člověk vedle nás vůbec není dokonalý, naopak, začínáme vidět všechny jeho chyby, které jsme dosud považovali za roztomilou originalitu. Teď nás štvou. Najednou se do vztahu nastěhuje podrážděnost, neporozumění, často i hádky. A pochybnosti: opravdu s ním chci prožít celý svůj život?

Bez práce není láska

Pokud se chcete dopracovat k opravdové trvalé lásce, bez práce to nepůjde. Ano, váš partner není dokonalý a koneckonců vy také ne. A tak je to správné. Na každém vztahu se musí zapracovat, aby vyhovoval oběma. Říká se tomu kompromis a také dozrání. V této fázi přijmete partnera takového, jaký je, respektujete ho a vážíte si ho.

Patříme k sobě

V dobrém i zlém. Dokud nás smrt nerozdělí. Ano, vztah, který se dostane do páté fáze už opravdu nic jiného nerozdělí. Síla dvou lidí, kteří se vědomě spojili v jeden celek, je obrovská. Taková, co zvládne všechny životní zkoušky a peripetie.

Share