Tradiční svátky – zvyky, které přetrvávají

Napsal

Listopad se překulil jako voda a do nejkrásnějšího dne v roce, na který se těší jak malí, tak i velcí, zbývá už jen něco málo přes tři týdny. K Vánocům se neodmyslitelně pojí nejrůznější tradice a zvyky, ať už to je zdobení vánočního stromečku, chození na půlnoční nebo třeba rozkrajování jablíčka.

Zatímco některé zvyky postupem let vymizely a přestaly se dodržovat, jiné se dodržují stále a mnoho lidí by si bez nich nedokázalo představit ty pravé Vánoce. Možná i vy nějaké tradice dodržujete, možná jste se naopak nechali zlákat moderní dobou a zvyky jste úplně vypustili. Pokud je to tak, děláte dobře, že si čtete tento článek. Společně se v něm podíváme na nejoblíbenější tradice a zvyky, kterými vás určitě svátečně naladíme a kdo ví – možná i přimějeme k tomu, abyste nějakou tradici letos dodrželi i vy.

Tradiční zvyky na Vánoce, které se dodržují i dnes

Tématem dnešního článku nebudou zapomenuté tradice, které už se několik let o svátcích nedodržují. My si zpříjemníme den připomenutím nejoblíbenějších a stále dodržovaných tradic a zvyků, u kterých by byla škoda, pokud by v ně lidé přestali věřit.

  • Zdobení vánočního stromečku

    Vánoce bez stromečku, který září všemi barvami? No tak to v žádném případě! A na tom se snad všichni shodneme. Zdobení vánočního stromečku není samozřejmostí, i tohle je totiž tradice, která se započala před několika desítkami let. Věděli jste například, že na samotném začátku věšeli stromeček nad stůl špičkou dolů?

  • Rozkrajování jablek

    Po štědrovečerní večeři si každý člen rodiny rozkrojil jablíčko a podle jeho jádřince si pak věštil budoucnost na následující rok. Pokud byl jádřinec ve tvaru hvězdičky, znamenalo to, že dotyčný bude mít štěstí a bude oplývat zdravím. Naopak nechtěný křížek v jádřinci představoval smrt. Kdo našel shnilý jádřinec, toho měly čekat nemoci.

  • Polibek pod jmelím

    Věšíte si doma jmelí, pod kterým když stanete společně s nějakou druhou osobou, musíte se políbit? A tušili jste, že tento zvyk pochází až z dob Keltů?

  • Pouštění lodiček

    Ořechové skořápky a v nich malé svíčky, které se zapálily a poté poslaly po vodě. I tento zvyk se ještě v dnešní době dodržuje a je to dobře. Pokud lodička zůstala u břehu, neměly v životě jejího majitele nastat žádné změny. Pokud se potopila, znamenalo to, že cokoli, do čeho se pustí, skončí neúspěchem. Jestliže lodička sama doplula ke druhému břehu mělo se tomu, kdo lodičku pustil, splnit to, po čem toužil.

Share

Jsem moc ráda, že se mohu podílet na tvorbě tohoto webu. Je mi potěšením připravovat pro Vás články z nejrůznějších oblastí, pro něž čerpám informace ze svých vlastních zkušeností. Nejraději mám články na téma vztahů, módy, krásy a bytového designu. Psaní článků je mou vášní a třetím rokem i největším koníčkem. Jsem ráda, že se o to můžu s Vámi podělit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *