Veganská kosmetika – v čem se odlišuje

Napsal

Asi jste už pojem “veganská kosmetika” zaslechli. A možná i vy přemýšlíte, co má kosmetika společného s veganstvím. Pojďme si nejdřív zopakovat, kdo je vegan. Zatímco vegetarián zastává myšlenku, že kvůli jeho stravě nesmí být zmařený život, takže nekonzumuje maso, ale například mléko mu nevadí (u vajec se vedou spory, ale to je na samostatný článek), vegan jí výhradně rostlinnou potravu.

Stejné parametry výběru má vegan, samozřejmě, i pokud jde o kosmetiku: nesmí obsahovat žádnou živočišnou složku. Tak jistě se v krému na ruce nebo v šamponu na vlasy nesetkáte s masem, běžnou přísadou do pečující kosmetiky je ovšem med, včelí vosk, lanolin, živočišný kolagen nebo dokonce placenta. A přesně to jsou ingredience, které veganská kosmetika odmítá a nahrazuje rostlinnými složkami. A ještě jeden aspekt je pro veganskou kosmetiku zásadní – nikdy není testován na zvířatech!

Bio versus veganská kosmetika

Je veganská kosmetika totéž, co bio kosmetika nebo také přírodní kosmetika? Všechny tyto druhy kosmetiky mají jednu společnou vlastnost – v žádném případě neobsahují chemické látky vyrobené uměle v laboratoři. Všechny ingredience bio i veganské kosmetiky jsou výhradně přírodní. Jenže zatímco bio kosmetika může obsahovat třeba med nebo ovčí lanolin, veganská kosmetika je vyrobena jen z rostlinných surovin.

Místo medu je ve veganské kosmetice například použito bambucké máslo nebo kokosový olej, protože jejich účinky na pleť jsou srovnatelné. Stejně tak včelí vosk se dá nahradit jojobovým olejem a živočišný kolagen je vyměněn za rostlinné, za studena lisované oleje.

Jak poznáte veganskou kosmetiku

Veganství je šetrné nejen k živočišné říši, ale k životnímu prostředí komplexně Proto i při výrobě a balení svých výrobků se producenti snaží být ohleduplní k přírodě, což často bývá znát i na obalech. Veganská kosmetika upřednostňuje recyklovatelné materiály a větší balení (rodinné), aby nevznikaly další tuny odpadu. 

Veganská kosmetika má, přirozeně, také své označení (certifikaci), díky níž ji rozeznáte od běžné kosmetiky. je jím logo od společnosti Vegan Society – zelená slunečnice s nápisem vegan.

Share