Jak se starat o své zuby?

Napsal

Zubní kaz a paradentóza jsou nejhoršími nepřáteli zdravých zubů. Vzniku obou těchto onemocnění se však dá zabránit. Víte, jak se o své zuby zodpovědně postarat?

Základní prevence

Čistit dvakrát denně – heslo dvakrát denně čistit zuby, dvakrát ročně k doktorovi je dnes dostatečně známo. Ještě lepší je důkladně si vyčistit zuby po každém jídle, aby se v mezizubním prostoru nemohly usadit zbytky potravy. Tam se pak rychle množí bakterie.
Čistit před spaním – naprostou nezbytností je vyčistit si zuby před spaním. Jinak mají kyseliny na svou ničivou činnost celou noc.
Čistit od červeného k bílému – čistěte zuby vždy od dásně směrem ke korunce zubu. Nejprve si vezměte do péče vnější stranu zubů. Pečlivě vyčistěte vždy dva zuby včetně mezizubních prostorů, pak postupte dál. Poté následují vnitřní stěny zubů. Nakonec kartáčkem vyčistěte kousací plošky stoliček.
Mějte při ruce zubní nit nebo párátko – tma, kam se nedostane zubní kartáček, musí nastoupit zubní nit a dřevěné párátko. Je však třeba dbát opatrnosti, aby nedošlo k poranění citlivé dásně.
Ústní sprcha – ta následuje vždy po vyčistění zubů. Jejím úkolem je vyplavit poslední zbytečky jídla a promasírovat dásně. To je zase nejlepší prevence paradentózy.

Jakou používat zubní pastu?

Nabídka zubních past je opravdu široká. Většina z nich obsahuje fluoridy, které posilují sklovinu. Ty lze doporučit bez váhání. Opatrně však s pastami pro kuřáky, které sklovině rozhodně nesvědčí.

Co se skvrnami od cigaret

Máte-li na zubech skvrny od nikotinu, raději vyzkoušejte přírodní recept, který doporučuje vydrhnout zuby plátkem citronu. To zuby vybělí, posílí dásně a dodá duchu svěžest.

Pach z úst

Nepříjemný zápach z úst může způsobit zkažený zub, ale také může být znamením žaludečního či střevního onemocnění. Pokud máte zuby v pořádku, je třeba navštívit internistu, který provede nezbytná vyšetření a najde příčinu.
Proti zápachu pomáhá například Léčivé bahno, což je 1 lžička požitá ráno na lačný žaludek se sklenkou vody. Jemné bahno se rozprostře po stěnách žaludku a střev a pohltí odpadní látky. Pomáhá také olej z léčivek, například si můžete vykloktat vodou s pár kapkami hřebíčkového, kmínového nebo fenyklového oleje.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *