Černé tečky a ucpané póry

Napsal

Ucpané póry a černé tečky na obličeji, hlavně na nose, řeší většina z nás, bez ohledu na věk a pohlaví. Prostě se občas objeví. Póry jsou totiž takové kanálky, které se občas zanesou kožním mazem a navrch ještě částečkami kůže nebo nějakou vnější nečistotou. Výsledkem je ucpaný pór s ošklivou černou čepičkou.

Někdo má pleť hlaďounkatou, jiní mají dispozice k pórovité pleti a černé tečky je trápí zcela pravidelně. Jak jejich výskyt eliminovat a jak se jich zbavit, když se objeví?

Proč černé tečky vznikají

Za ucpáváním pórů a vznikem černých teček nejčastěji stojí nadprodukce kožního mazu. Jeho příčinou může být vliv hormonů, rodová dispozice nebo třeba jen špatně zvolená kosmetika. K ucpávání pórů také přispívají některé složky v kosmetických přípravcích, především silikony, minerální oleje nebo třeba olej kokosový. A v neposlední řadě může být za ucpanými póry špatné odličování. Dost často se navíc příčiny kombinují a výsledkem jsou právě nevzhledné černé tečky na nose a v jeho okolí.

Jak se zbavit černých teček

První, co nás obvykle napadne, je vymáčknout si černou tečku z ucpaného póru prsty. A to je zásadní chyba. Může se stát, že si tečku naopak zamáčknete hlouběji do póru a ten se zanítí. Místo čisté pleti budete mít na obličeji červený pupínek s bílou čepičkou – ukázkový beďar. Nic nepomůže ani fakt, že si tečky vymačkáváte přes ubrousek. 

Na šetrné odstranění černých teček je nutné použít kvalitní čistící kosmetiku nebo zkuste některý z přírodních přípravků. Vhodné jsou čistící náplasti, které si můžete zakoupit, nebo si je připravit doma z bílků: rozšlehaný bílek nanesete štětcem na pleť, přiložíte kosmetický ubrousek nebo kapesník a naneste druhou vrstvu bílku. Po zaschnutí sloupněte. Možná neuvidíte výsledek hned, ale po čase budete nadšeni.

Zavit černých teček vám pomůže i citron, med či ojobový olej, který maz v pórech rozpustí a vyplaví. Nejúčinnější je ovšem, jako vždy, prevence. To znamená pečlivě si pleť čistit a ošetřovat správnou kosmetikou podle typu pleti.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *