Postavte si na své zahradě pergolu. Vytvoří příjemné zázemí pro posezení s přáteli

Napsal

Stále častěji si lidé pro svůj život vybírají rodinný dům se zahradou. Náklady na jeho vybudování sice nejsou zanedbatelné, ale pocit soukromí a možnost si v klidu odpočívat, za to stojí. Navíc má-li člověk malé děti, ví, že jim poskytuje příjemné prostředí pro dětské hraní a zábavu. Jakým způsobem jde zahradu ještě vylepšit? Třeba dětským hřištěm pro potomky nebo pergolou pro rodiče.

Pergola
Pergola

Moderní pergoly pro každou zahradu

Pergoly jsou v současné době v kurzu. Pomáhají zútulnit terasu blízko domu, nabízejí pohodlné místo pro posezení s rodinou nebo přáteli i uprostřed zahrady. Propojí tak dům a zahradu jedním architektonickým prvkem, který zároveň vedle praktické stránky věci má také estetiku. Dobře postavená pergola v zahradě upoutá každý zrak.

Dřevěná, nebo hliníková pergola

Majitelé nemovitostí obvykle řeší, jaký materiál na stavbu zahradní pergoly použít. Zvolit raději přírodní dřevo, nebo hliník? Dřevo je od nepaměti tradičním materiálem a kdo si ho do své zahrady pořídí, určitě chybu neudělá. Na druhou stranu, aby dřevo vydrželo dlouhou dobu, je třeba o něho pečovat. Bez řádné péče bude brzy pergola ze dřeva chátrat a ztratí hodně ze své krásy.

S údržbou hliníku je minimum práce

Hliníkové pergoly hrají v současné době prim i proto, že jsou prakticky bezúdržbové. Jedná se o nadčasový materiál pro toho, kdo chce mít zahradu s minimem práce, kterou by jí musel věnovat ve svém volném čase. Přitom svým vzhledem si v ničem nezadají se dřevem. Jedinou možnou nevýhodou je jejich finanční náročnost, protože vyjdou dráž než dřevěná pergola. U ní se zase pořizovací cena zdvihne pravidelnou údržbou a nutností kupovat barvu, nebo lak na její opravy. Pergoly z hliníku jsou odolné vůči mechanickému působení stejně jako vůči vlivům nepříznivého počasí. Nevadí jim voda, mráz ani ostré sluneční paprsky.

Hliníková pergola se hodí do moderní zástavby stejně jako ke staršímu domku, protože vytvoří originální prvek, zvláště bude-li ve spojení třeba se zapuštěným bazénem.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *