Na co si dát pozor při výběru kvalitního dalekohledu a termovize

Napsal

Není dalekohled jako dalekohled. To ostatně zjistí ve chvíli, kdy se rozhodnete nějaký koupit. Najednou vás překvapí široký výběr, mnoho typů, účelu použití a doplňkových funkcí.
Pokud se chcete lépe zorientovat a usnadnit výběr, přečtěte si o základních parametrech, na které se při výběru toho pravého modelu zaměřit.

Dalekohlad

Dalekohlad

Základní druhy dalekohledů

Dalekohled je šikovný pomocník, který má široké využití. Všichni dobře víme, k čemu slouží – pozorování. Je jen otázkou, co plánujeme dalekohledem pozorovat. Na trhu ale najdete celou řadu modelů rozdělenou podle klíčových vlastností pro jednotlivá použití. Obecně je můžeme rozdělit do těchto kategorií:

  • myslivecké
  • turistické
  • astronomické

Nyní už může být orientace snadnější. I v jednotlivých kategoriích ale najdete mnoho rozdílů. Radíme proto vybírat dalekohledy pečlivě. Pokud hledáte klasický turistický dalekohled, který vám zpříjemní cestovatelský zážitek, postačí vám menší a lehčí model, který se vleze do každého batůžku. Přidanou hodnotou může být například voděodolnost, který se v přírodě může občas hodit.

Profesionálnější použití

I u dalekohledů se setkáváme s profesionály ve svém oboru. S velmi propracovanými modely se setkáte u dalekohledů mysliveckých. Jejich majitelé často vyžadují, aby bylo součástí noční vidění nebo kvalitní termovize. Právě pro myslivecké účely výrazně usnadňuje práci. Díky ní lze vidět v úplné tmě, hustém dešti, sněžení či mlze. Své využití najde překvapivě i během dne, kdy je velkým pomocníkem při dohledání zvěře schované v prostoru.

Další velkou a samostatnou kategorií jsou astronomické dalekohledy. U těch je kladen důraz hlavně na kvalitní optiku a velké přiblížení. Tyto přístroje vyžadují maximální stabilitu, kterou držením v ruce zkrátka nezajistíte. Proto mezi základní příslušenství patří kvalitní stojan.

Zdroj obrázku:
yarbeer / Shutterstock.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.