Ještě neberete kolagen? Poradíme vám, jak vybrat ten správný

Napsal

Kolagen je látkou, která je pro nás nezbytná. Zejména ženy mohou začít nedostatek tohoto důležitého prvku začít pociťovat přibližně okolo 30. roku života, kdy jeho přirozená produkce v těle klesá. Není nutné se s tímto ale smířit, kolagen se dá velmi snadno a efektivně doplňovat. Jak ale vybrat ten nejlepší?

Jaké typy kolagenu známe?

Existují tři různé typy kolagenu. Ten I. typu je v našem organismu vůbec nejrozšířenější a je tedy zastoupen zejména pokožce, vazech, kostech a šlachách. Kolagen II. typu se podílí zejména na správném fungování chrupavky. A kolagen III. typu se velmi podobá tomu prvnímu, ale nezajišťuje pevné klouby ani chrupavky, nicméně tvoří oporu orgánům jako jsou střeva nebo žaludek.

Jak se kolagen vstřebává?

Bohužel kolagen I. a II. typu se v žaludku rozpadá na poměrně velké kusy, které jsou pro tělo hůře vstřebatelné a těžko se v těle využívají. Vstřebatelnost je ale možné vylepšit, a to hned dvěma způsoby. Pomáhá jeho přeměna na želatinu, tedy například při vaření vývaru, kdy teplota a čas efektivně promění kolagen na lépe vstřebatelnou formu. V doplňcích stravy se ale využívá chemický proces zvaný hydrolýza. Výsledkem tohoto procesu je hydrolyzovaný kolagen ve formě peptidů, které se v těle velmi dobře vstřebávají. Pokud tedy chcete, aby byly vaše doplňky stravy skutečně efektivní, volte tento typ kolagenu.

Kdy kolagen brát a jak jej užívat?

Není nutné čekat na to, až se dostaví nějaké příznaky nedostatku kolagenu, kterými je třeba povadlá kůže nebo bolestivost pohybového aparátu. Kolagen je dobré doplňovat i preventivně přibližně od 25. nebo 30. roku života. Vyberte si formu, která vám vyhovuje pro každodenní konzumaci a najděte si čas udělat každý den i něco pro své zdraví a krásu. Vaše tělo vám bude za extra porci kolagenu velmi vděčné a projeví se to nejen na funkčních kloubech, ale i krásných vlasech a pokožce.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *